Jak dokumentować ceny tranzytowe?
Czasami jest tak, że jakaś sprzedaż odbywa się z pominięciem magazynów. Wówczas całe rozliczenie transakcji odbywa się na linii odbiorca a dostawca, z pominięciem podmiotu odpowiedzialnego za tranzyt. Jednak prowadzi to do pewnego rodzaju problemów, bo wówczas pojawia się pojęcie ceny tranzytowej, a do tej pory były problemy, z jej prawidłowym dokumentowaniem. Jak to wygląda teraz?
Jakie są zalety?
Jeżeli zastanawiamy się, jakie są zalety korzystania z takiego rozwiązania, to warto wiedzieć, że chodziło tutaj o przyspieszenie dostaw, a także znaczne zmniejszenie jej kosztów. Ponieważ towar nie musiał być magazynowany, to można było obniżyć całkowity koszt usługi, gdyż odchodziła również kwestia załadunku i wyładunku takiego towaru, jak i jego późniejsze przechowywanie w magazynie. Takie rozliczenie odbywa się na podstawie faktury, którą wystawia dostawca, a na podstawie której pośrednik przygotowuje fakturę dla odbiory, z uwzględnieniem marży, za wykonany przewóz.
Jak może być rozliczana?
Jeśli chodzi o sposób dokumentacji, to możemy mieć kilka jego rodzajów. Może się okazać, że dostawca wystawia fakturę za wysłany towar i ją opłaca, a następnie pośrednik wystawia fakturę do odbiorcy. Poza tym, może się okazać, że całość faktury od dostawcy jest zapisywana na koncie pośrednika w księgach rachunkowych, a dopiero później wyodrębniany jest VAT. Jeżeli zajmujemy się obrotem tranzytowym organizowanym, to musimy wiedzieć, że tutaj będzie to wyglądało trochę inaczej. Wówczas dostawca wystawia fakturę na nabywcę za towar i nabywca ją opłaca. A podmiot pośredniczący ma obowiązek wystawić fakturę jedynie dla nabywcy, za przygotowanie dostawy towarów.
Przy takim rozwiązaniu, prowizja za przygotowanie dostawy, jest zaliczana jako wykonanie usługi i stanowi przychód z jej sprzedaży. Przez to też, dla odbiorcy będzie kosztem zakupu, a dla dostawcy kosztem sprzedaży. Może się wydawać, że to wszystko jest dość mocno poplątane, jednak jeśli dobrze do tego usiądziemy i na spokojnie posprawdzamy wszystkie zależności, to może się okazać, że całość nie będzie aż tak skomplikowana jak to się wydawało na początku. Najważniejsze jest to, aby wszystko było dobrze wykazane i żeby unikać błędów przy tworzeniu tego typu faktur, i ich późniejszym wprowadzaniu. Jeśli wszystko będzie się zgadzało, to nie będziemy musieli się niczym przejmować i będziemy mogli się skupić na stosowaniu takiego rozwiązania, które naprawdę pozwala wiele zaoszczędzić i też przyspieszyć cały proces dostaw towarów od dostawcy do nabywcy.