Jak wygląda zakładanie firm w niemczech?
Gospodarka działa na coraz większym terenie i już nie musimy się ograniczać do lokalnego rynku. Obecnie możemy działać na terenie całego świata, a to oznacza, że nie tylko możemy tam wysyłać nasze towary, ale również mamy możliwość założenia firmy, która będzie zarejestrowana w innym państwie. Może się to okazać korzystne, jeśli chodzi o różnego rodzaju podatki i ulgi, dlatego też, jeśli planujemy założyć własną działalność gospodarczą, to powinniśmy się upewnić, czy chcemy ją uruchomić we własnym kraju czy jednak gdzieś za granicą. Jedną z możliwości jaką mamy, jest własny biznes w Niemczech. Jednak zanim podejmiemy ostateczną decyzję, powinniśmy najpierw wszystko dokładnie sprawdzić, tak aby nie okazało się, że biurokracja nas przerośnie.
Podstawowe informacje
Przede wszystkim na początek trzeba wiedzieć, że własny biznes w Niemczech może otworzyć każdy członek państw Unii Europejskiej. Co jest niezwykle ważne, nawet nie musimy być zarejestrowani w tym kraju, wystarczy tylko, że będziemy mieli tam wyszukany lokal, albo będziemy mieli serwis biurowy pod adresem którego będziemy prowadzić działalność. Nie mniej warto wiedzieć, że jeśli chodzi o zakładanie firm w niemczech mają trochę większe wymagania niż jest to w Polsce, a to oznacza, że musimy przygotować się na wypełnienie wielu różnych formalności. W pierwszej kolejności będziemy musieli dokonać wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Co więcej, jeśli własny biznes w Niemczech chcemy otworzyć jako sp. z o.
o. to fakt jej założenia, jak i zapisania do rejestru będziemy musieli przeprowadzić przy udziale notariusza. Oczywiście zakładanie firmy Niemcy opierają również o zgłoszenie do urzędu skarbowego, a jeśli nasze usługi mają być oparte na rzemiośle, to musimy ją również zgłosić do izby rzemieślniczej.
O tym także pamiętajmy
Są także takie dziedziny przemysłu, przy których w pierwszej kolejności będziemy musieli zdobyć odpowiednie kwalifikacje. Jeśli ich nie będziemy posiadali, to nie będziemy mogli się zgłosić do zrzeszenia zawodowego, a to oznacza, że nie będziemy mogli mieć własnego biznesu w Niemczech, bo nie będziemy w stanie dopełnić wszystkich formalności. Zakładanie firmy Niemcy uzależniają również od złożenia zgłoszenia o ubezpieczenie, jak i do kasy chorych oraz urzędu emerytalnego. Jedynie przedłożenie wszystkich dokumentów, których jest dość sporo i zdobycie wszystkich pozwoleń sprawi, że będziemy mogli prowadzić własny biznes w tym państwie. Warto się wszystkiego dowiedzieć, tak aby mieć pewność, że będziemy w stanie te dokumenty dostarczyć i że ilość biurokracji nas tutaj nie przerazi. Jeśli chodzi o zakładanie firmy Niemcy mają swoje wytyczne. Chcemy właśnie w tym kraju mieć zarejestrowany biznes? Jest to możliwe, jednak musimy się dostosować do tych wytycznych i złożyć wszystkie niezbędne dokumenty, jak i odwiedzić wiele różnych urzędów. Dlatego musimy się tutaj uzbroić w cierpliwość i zarezerwować sobie na te czynności odpowiednio dużo czasu.