Słupki drogowe: przepisy

Słupki drogowe: przepisy

Nawet jeśli nie podróżujemy zbyt często, to i tak na pewno mieliśmy okazję widzieć słupki drogowe, które ustawione są wzdłuż drogi. Zazwyczaj jest tak, że przy ładnej pogodzie nawet nie zwracamy na nie większej uwagi, po prostu sobie stoją. Znaczenie słupków drogowych dostrzegamy dopiero podróżując w nocy czy przy brzydkiej pogodzie, podczas której widoczność jest znacznie ograniczona. Jak się więc okazuje, takie słupki drogowe mają bardzo ważną rolę do odegrania, a więc warto także wiedzieć, że ich wygląd, jak i sposób ustawiania są ściśle określone przepisami prawa. To też powoduje, że warto zobaczyć co mogą nam zaoferować takie słupki drogowe i w jaki sposób są one ustawiane.

To istotna kwestia

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że jeśli chodzi o słupki drogowe to mamy ich dwa rodzaje. Jedne to te, które ustawiane są samodzielnie na poboczu. Z drugiej strony mamy również słupki drogowe, które montowane są nad barierką ochronną.

Poza długością i sposobem montażu tak naprawdę niczym się nie różnią. Nie mniej każdy z nich musi mieć pozycję pionową, jak i przekrój trapezu. Dodatkowo warto wiedzieć, że możemy spotkać słupki drogowe, które są wypukłe, jak i dwuwypukłe, albo płaskie. Najważniejsze jednak jest to, aby miały taki sam wygląd ogólny, żeby na każdym takim słupku drogowym znajdowały się elementy odblaskowe, które będą miały zachowaną ustaloną szerokość 4 cm i wysokość 20 cm. Jeśli dokładnie przyjrzymy się temu, jak wyglądają takie słupki drogowe, to przekonamy się, że z jednej strony mają one zamontowane odblaski w kolorze czerwonym, a z drugiej jest to kolor biały. Oczywiście czerwony odblask jest umieszczany przodem do kierowcy po prawej stronie drogi, a biały po lewej. Miejsce zamontowania odblasku na słupku drogowym też nie jest przypadkowe. Musi się on znajdować na czerwonym tle.

Czego jeszcze możemy się dowiedzieć?

Warto wiedzieć, że na takich słupkach drogowych możemy znaleźć wiele cennych informacji. Są one ustawione co 100 metrów, a to oznacza, że możemy tam umieścić numer drogi, na której jest postawiony taki słupek drogowy, przejechane kilometry i metry, jak również informację, gdzie znajduje się najbliższy telefon alarmowy. Co więcej, nawet to, w jaki sposób mają być ustawione takie słupki drogowe jest dokładnie ustalone. Znajdować mają się one przede wszystkim na drogach krajowych i wojewódzkich. Muszą być ustawione w odległości 1 metra od krawędzi jezdni lub pobocza, w jednej linii, równolegle do krawędzi. Jeśli na danym odcinku drogi znajdują się barierki ochronne, to wówczas można wykorzystać drugi rodzaj słupków drogowych, które montowane są właśnie na takich barierkach ochronnych. Ważne jest również to, aby takie słupki drogowe były utrzymane w dobrym stanie i czystości, bo tylko wówczas w razie złej pogody czy ciemności będą w stanie wyznaczać krawędź jezdni czy ostrzegać przed zbliżającym się łukiem. Warto mieć świadomość, że takie słupki drogowe muszą być wykonane i zamontowane w jednakowy sposób.

Tylko wówczas można mieć pewność, że podróżni będą bezpiecznie poruszali się daną drogą.