Kategorie: Samochody

Auto używane, czy nowe?

Jeżeli podejmujemy decyzję o zakupie auta, to powinniśmy się w pierwszej kolejności zastanowić nad tym, czy ma to być auto nowe czy używane. Jedno i drugie ma swoje zalety i wady, dlatego też, trzeba spokojnie usiąść i zastanowić się, które z nich u nas przeważają i co ostatecznie będzie dla nas lepszym rozwiązaniem. Samochód kupujemy zazwyczaj na kilka lat, a to oznacza, że warto wszystko przeanalizować, tak abyśmy w tym czasie byli zadowoleni z jego funkcjonowania i jazdy nim.

Jak to wygląda przy nowym aucie?

Dla wielu osób możliwość wyjechania nowym, pachnącym świeżością samochodem prosto z salonu, to wyraz prestiżu i niesamowita przyjemność. Dodatkowo decydując się na taki samochód mamy pewność, że jego stan techniczny jest prawidłowy, że licznik nie jest przestawiony, a auto nie brało udziału w żadnym wypadku. Z drugiej strony podejmując właśnie taką decyzję, musimy się liczyć z tym, że za taki samochód zapłacimy sporą kwotę, a do tego jeszcze będą dochodziły inne opłaty. Jak chociażby te, z koniecznością wykonywania regularnych przeglądów w serwisie producenta, co wiąże się z dużymi pieniędzmi, ale pozwala nam zachować gwarancję. Czasami obejmuje ona 2 lata, czasami i 7 lat, a to oznacza, że przez ten czas wszystkie przeglądy będziemy musieli wykonywać w autoryzowanym serwisie i niemożność skorzystania z tańszego warsztatu. Do tego pamiętajmy, że już po przejechaniu bramy salonu samochód zaczyna tracić na wartości i najwięcej jej traci w ciągu pierwszych 5 lat, a więc podczas sprzedaży uzyskamy za niego mniejsze pieniądze.

Może jednak używany?

Jeśli chodzi o propozycję kupna samochodu używanego, to tutaj musimy się liczyć z mniejszą kwotą, którą będziemy musieli wydać. Dodatkowo nie będzie gwarancji, a więc będziemy mogli korzystać z tańszego warsztatu. Poza tym, jeśli w niedługim czasie zdecydujemy się go odsprzedać, to odnotujemy niewielką stratę. Wydaje się, że zakup takiego auta to same plusy? Niby tak. Jednak pamiętajmy, że kupując samochód używany, nigdy nie mamy pewności co do jego historii. Na rynku jest wielu handlarzy, którzy niejednokrotnie próbują zataić fakt, że samochód brał udział w wypadku, dlatego też najlepiej zrobimy, jeśli sami zaczniemy poszukiwać takich informacji. Możemy jechać też na stację diagnostyczną, aby tam ocenili stan naszego samochodu, co da nam chociaż minimalne poczucie, że jest on faktycznie sprawny. Przy nowym samochodzie musimy liczyć się z wysokimi kosztami, ale mamy gwarancję jakości samochodu i jego stanu technicznego. Przy używanym możemy zapłacić znacznie mniej, ale jednocześnie możemy różnie trafić, jeśli chodzi o jego stan techniczny.