Kategorie: Inwestycje

Co to jest ubezpieczenie inwestycyjne?

Odkładanie na emeryturę, przyszłość dzieci i wszystkie inne cele to sposoby oszczędzania, z którymi pragnie zmierzyć się coraz więcej osób. Jedno jest pewne. Wszystko po to, by zapewnić sobie lub bliskim bezpieczną przyszłość pod względem finansów. Rodzajów oszczędzania jest nieskończenie wiele. Dziś jednak skupimy się na tych najczęściej wybieranych, a konkretnie ubezpieczeniach inwestycyjnych.

Ubezpieczenia inwestycyjne

Te bardzo mocno wiążą się z ubezpieczeniem na życie. Różnica jednak jest zasadnicza. Tradycyjne ubezpieczenia to po prostu odkładanie środków na konto ubezpieczyciela, który w określonym czasie i po spełnieniu warunków je wypłaca. Z kolei ubezpieczenia inwestycyjne wiążą się z wpłacaniem składek na fundusze kapitałowe. Charakteryzują się tym, że można zgromadzić dużo większe środki niż w innych rodzajach inwestowania. Niemniej jednak wiążą się również z dużym ryzykiem finansowym, a to dlatego, że wpłacane kwoty wędrują na konta funduszy wskazanych przez samego ubezpieczyciela. Zalet takiego inwestowania jest jednak bardzo wiele. Przede wszystkim obejmują one korzyści prawne, a konkretniej w prawie podatkowym, w kwestiach spadków i darowizn, ale i samych sporych zwrotach. W ubezpieczeniach inwestycyjnych należy jednak liczyć się z kosztami, które ponosi się za opłaty zarządcze, likwidacyjne i pośrednicze.

Ubezpieczenia inwestycyjne dedykowane są osobom, które jednocześnie chcą inwestować swój kapitał, ale przy okazji ubezpieczać swoje życie. Z jednej strony mogą samodzielnie zarządzać swoimi środkami na konkretne instrumenty finansowe, ale z drugiej – są ograniczone umową, która z reguły jest nieokreślona. Ten rodzaj inwestowania przynosi widoczne korzyści w długim okresie czasu. Dlatego też kierowany jest do osób, które mają płynność finansową i są pewne, że mogą ponieść określoną składkę przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Kolejną korzyścią, jaka płynie ze zdecydowania się na ubezpieczenia inwestycyjne, jest ich kompleksowa ochrona. Obejmuje ona z reguły szereg nieszczęśliwych wypadków, w tym śmierć ubezpieczonego. Taki rodzaj ubezpieczenia jest więc świetnym sposobem na to, by pomnożyć swoje środki. Zanim jednak podpisze się stosowną umowę, warto sprawdzić jej wszystkie warunki. Zaleca się indywidualną rozmowę z przedstawicielem i doradcą, który wskaże możliwe zyski z inwestycji, ale i przy okazji poradz,i jak zarządzać środkami w sposób samodzielny przy wykorzystaniu odpowiednich, dedykowanych przez instytucję narzędzi.