Kategorie: Przemysł

Co to są grafitowe wymienniki ciepła?

Znaczenie wymienników ciepła w przemyśle bywa bardzo duże, ponieważ w określonych sytuacjach zapewnienie właściwej temperatury jest szalenie ważne. Napotyka również istotne przeszkody związane z uwarunkowaniami technicznymi, w ramach których dostępność efektywnych wymienników ciepła okazuje się znacząco ograniczona. Można jednak zaopatrywać się w technologie, których skuteczność będzie bardzo wysoka i jednocześnie nie będą one zbyt kosztowne w eksploatacji.

Rozwiązaniem w tym kontekście są chociażby grafitowe wymienniki ciepła, jakie z roku na rok cieszą się coraz większym uznaniem na całym świecie. Rośnie ich znaczenie także w Polsce, co warto odnotować. Dzięki zastosowaniu technologii grafitowej można uzyskać wymiennik o bardzo dużym współczynniku efektywności, jaki sprawdzi się znakomicie w szerokim spektrum aplikacji. Trzeba tutaj wymienić takie urządzenia i układy jak parowniki, skraplacze czy podgrzewacze. Generalnie chodzi o wszelkiego typu instalacje, w których znaczenie kluczowe ma temperatura. W momencie, kiedy kontrola nad nią staje się problemem, efektywność spada, pojawia się też ryzyko konkretnych technicznych problemów. Można im jednak zapobiegać, sięgając po właściwe technologie.

Specyfikacja techniczna grafitowych wymienników ciepła

Aktualnie wśród dostępnych rozwiązań grafitowych można wskazać przede wszystkim modele wymienników rurowych, jak również płaszczowo-rurowych. Dysponują one bardzo dużym potencjałem w zakresie związanym z utrzymaniem pożądanej temperatury, ułatwiają również kontrolę nad odpowiednim w danym momencie przepływem mediów. Powierzchnia wymiany może w przypadku pojedynczego elementu wynosić nawet do 1000 metrów kwadratowych, co trzeba uznać za bardzo dobry wynik. Elementy płaszczowo-rurowe są dziś dość powszechnie stosowane w różnych gałęziach przemysłu. Decyduje o tym ich doskonała jakość techniczna. Jak wygląda konstrukcja takiego wymiennika, chociażby w ogólnym ujęciu? Standardowo spotykamy się z instalacją, w której rury grafitowe są podłączone w odpowiedniej konfiguracji do grafitowych ścian sitowych. Jednocześnie po stronie ścian każda z rur jest wspierana pracą przegród mechanicznych, jakie zwężając się i rozszerzając kontrolują przepływ mediów. Wśród typowych zastosowań w odniesieniu do substancji wymienić można takie specyfiki jak kwas fosforowy, kwas siarkowy, fluorowodór czy też kwaśne ścieki. Standardowo tego rodzaju grafitowe wymienniki ciepła są wykonywane zgodnie z normami DIN oraz ANSI.