Kategorie: Prawo

Czym zajmuje się komornik?

Każdy chciałby mieć dobre życie, w którym ma jak najmniej problemów, a zwłaszcza już tych finansowych. Niestety, czasami nieodpowiednio zaciągnięta pożyczka czy kredyt, mogą sprawić, że pogrążymy się w poważnych problemach finansowych. To też oznacza, że wówczas może nas odwiedzić komornik poznań ma ich trochę, a to będzie oznaczało, że będzie się on od nas domagał spłacenia zaległości, które powstały. Warto mieć jednak świadomość, że komornik poznań ma pewne prawa, ale również obowiązki, a to oznacza, że musi on działać zgodnie z prawem, bo w przeciwnym razie będzie się narażał na problemy z prawem. Dlatego też, jeśli odezwał się do nas komornik poznań przedstawi nam zakres jego działań, tak abyśmy wiedzieli, co może on zrobić, a czego z pewnością mu nie wolno. Pamiętajmy, że im lepiej będziemy współpracować z taką osobą, tym szybciej rozwiążemy nasze problemy, nie mniej, musi on działać zgodnie z prawem.

Jak działa komornik poznań może nam pokazać

Przede wszystkim powinniśmy mieć świadomość, że choć komornik poznań to funkcjonariusz publiczny, który działa przy sądzie rejonowym, to jednak jest on przedsiębiorcą, który prowadzi własną działalność. To jednak nie oznacza, że nie jest on zobowiązany do przestrzegania prawa.

Wiele może zrobić, jednak musi działać w tych prawach, które zostały opracowane i nie może ich przekraczać. Dlatego też warto wiedzieć, że komornik poznań będzie mógł ściągnąć z majątku dłużnika należność, jaką zalega on swojemu wierzycielowi. Taka należność pojawia się, gdy dłużnik nie spłaca rat, albo kiedy nie zapłacił za towar, który był kupiony z odroczonym terminem zapłaty. Pamiętać trzeba, że za takie opóźnienie są naliczane odsetki, a więc komornik poznań będzie ściągał nie tylko tą podstawową należność, ale również odsetki, jakie narosły ze względu na nasze spóźnienie. Oczywiście, aby mógł się u dłużnika pojawić komornik poznań, sąd musi wystawić odpowiednie orzeczenie.

Komornik poznań odpowiada za ściągnięcie zadłużenia

Powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że komornik poznań odpowiada za ściągnięcie zadłużenia, które zostało wykazane przez orzeczenie sądowe. Posiada on odpowiednie środki do takich działań, a to oznacza, że dłużnik w tym momencie, już nie może mówić, że nie ma żadnego zadłużenia, albo że zostało wcześniej spłacone. Istotne w tym wszystkim jest to, że musimy wiedzieć, że komornik poznań nie bada zasadności i poprawności takiego zadłużenia.

Tym zajmuje się sąd, a komornik poznań odpowiada jedynie za ściągnięcie takiego zadłużenia i to w możliwie jak najkrótszym czasie. Jedynie co, komornik poznań sprawdza, czy wniosek został odpowiednio złożony i czy posiada on niezbędne informacje, aby taka egzekucja mogło być przeprowadzona zgodnie z prawem. Jeśli otrzymaliśmy od sądu nakaz spłacenia długu i zaczęliśmy go faktycznie spłacać, to możemy być pewni, że komornik poznań się u nas nie pojawi. Jednak jeśli nadal tego zadłużenia nie spłacamy, to będzie musiał już zareagować i zacznie się postępowanie komornicze. Warto wiedzieć, w jakim zakresie może działać komornik sądowy poznań. To oznacza świadomość, że komornik może nam ściągnąć pieniądze z rachunku bankowego, z wynagrodzenia za pracę, świadczeń emerytalnych. Co więcej, jeśli okaże się, że to za mało, to komornik poznań może również zająć nasze ruchomości takie jak chociażby samochód, ale może również zająć nieruchomości, a więc mieszkanie. Trzeba mieć również świadomość, że jeśli będziemy mu utrudniali dostanie się do naszego mieszkania, to może on przyjść w asyście policji.

Nieruchomości i ruchomości są spieniężane podczas licytacji, a pieniądze są przekazywane wierzycielowi. Dlatego też, im szybciej dopilnujemy, aby komornik poznań widział naszą wolę spłaty zadłużenia, tym większa będzie szansa, że cała sprawa zakończy się dla nas jak najmniej boleśnie.