Kategorie: Transport

Do czego służą nadstawki paletowe?

Efektywny transport towarów w większych ilościach to codzienność w świecie logistyki. Ważne jest, aby sięgać w tym celu po odpowiednie rozwiązania, które gwarantują optymalne rezultaty. Generalnie każda firma, które chce przewozić towary powinna wdrożyć w swoim zakresie najbardziej odpowiednie standardy logistyczne, ponieważ w praktyce to najlepsze rozwiązanie. Nie można w takich sytuacjach zdawać się na przypadek, ponieważ w naturalny sposób przedsiębiorstwa powinny dążyć do optymalizacji i powtarzalności działań. Schematy logistyczne ułatwiają organizację, upraszczają transport i w zdecydowanej większości przypadków prowadzą do tego, że koszty ponoszone przez biznes są zwyczajnie niższe.

Nie da się obok takich uwarunkowań przejść obojętnie, dlatego też każdy z podmiotów gospodarczych, gdzie operowanie surowcami, gotowym produktem bądź prefabrykatem jest normą, powinien postawić na właściwe rozwiązanie. Bardzo dobrą opcją jest zdecydować się na nadstawki paletowe, które mogą stanowić zamiennik lub uzupełnienie dla klasycznych palet. Faktem jest, że transporty na paletach stanowią dziś jedną z globalnych norm, gdy chodzi o logistykę. Palety mają wiele atutów, w tym relatywnie niską wagę własną i generalną łatwość przemieszczania ich oraz sztaplowania. Poza tym w magazynach czy węzłach logistycznych na całym świecie powszechnie korzysta się ze specjalnych wózków widłowych, które są dedykowane głównie przenoszeniu palet w ramach tak zwanego transportu bliskiego.

Oznacza to, że zarówno klasyczna paleta, jak i nadstawka może być łatwo przeniesiona chociażby do auta ciężarowego, po czym wyruszy ona w dalszą drogę. Stanowi to duże ułatwienie dla wszystkich firm zajmujących się organizacją przewozów. Należy tylko upewnić się, że do dyspozycji jest zawsze odpowiednio dużo nadstawek i że ich parametry są zgodne z potrzebami logistycznymi na konkretnym odcinku.

Rożne typy nadstawek przystosowane do odmiennych oczekiwań

Dostępne rozwiązania w zakresie nadstawek są interesujące, dlatego z rozwiązania korzysta coraz więcej podmiotów. Sporym plusem jest możliwość wielokrotnego użytkowania jednej nadstawki, co wynika z jej solidnej konstrukcji.

Na rynku osiągalne są różne modele nadstawek, w których dominującym materiałem są rozmaite tworzywa. Można tutaj wskazać drewno, tworzywo sztuczne, a także metal. Typową nadstawkę daje się też bez żadnego problemu złożyć, a w takiej postaci zajmuje ona bardzo niewiele miejsca. Tym samym nie ma komplikacji w czasie organizowania transportów powrotnych i nadstawki należące do danej firmy mogą do niej szybko wrócić. Jeśli nie ma uszkodzeń, da się każdą z nich z powodzeniem użyć wiele razy w zależności od indywidualnych zapotrzebowań.

Podobnie jak palety mają różne wymiary, tak samo nadstawki paletowe kupić można w bardzo zróżnicowanych rozmiarach. Chodzi o to, aby korzystające z nich firmy czy operatorzy logistyczni mieli możliwość dostosowania rozwiązań do indywidualnych potrzeb. Wszak na jednej nadstawce zmieści się określona liczba na przykład opakowań jednostkowych lub zbiorczych. Biorąc pod uwagę rozmiary tych opakowań, można w miarę łatwo dobrać odpowiedni wariant nadstawki. Wszystko po to, aby zaplanowane działania związane z transportem toczyły się należyty sposób, prowadząc zawsze do rezultatów zgodnych z oczekiwaniami.

Warto dodać, że z uwagi na surowe standardy stosowane przy produkcji nadstawek, zaliczają się one do optymalnych rozwiązań z punktu widzenia magazynów z wdrożonym standardem HACCAP. Samą nadstawkę da się też łatwo zamontować na typowej palecie.