Kategorie: Prawo

Faktoring odwócony – dla jakiej firmy jest to rozwiązanie?

Jeżeli prowadzimy firmę, to możliwe, że wiemy na czym polega faktoring. To usługa, która pozwala nam na odsprzedanie faktur, na które klient ma dłuższy termin płatności. Dzięki temu zyskujemy pieniądze natychmiast i jest mniejsze prawdopodobieństwo, że popadniemy w długi. Jednak nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że mamy również taką usługę jak faktoring odwrócony. Jest ona oferowana tak dla firm, jak i dla osób prywatnych, a to oznacza, że warto się zastanowić czy i my nie potrzebujemy z niej od czasu do czasu skorzystać. Chodzi tutaj o to, że jeśli mamy do zapłacenia fakturę, z krótkim terminem zapłaty, to sprzedajemy ją do takiej firmy zajmującej się faktoringiem, ona opłaca ją za nas, a my spłacamy nasze zobowiązanie w późniejszym czasie. Jeśli nie mamy w tym momencie pieniędzy, aby zapłacić za jakąś fakturę, to może się okazać, że taka propozycja na faktoring odwrócony, będziemy dla nas najlepszym rozwiązaniem.

Dlatego też, warto mu się bliżej przyjrzeć.

Co oferuje nam faktoring odwrócony?

Z jednej strony powinniśmy umieć zarządzać naszymi finansami, tak aby zminimalizować ryzyko popadnięcia w długi. Z drugiej są takie wydatki, które trudno przewidzieć, a przy których może się okazać, że są niezbędne w danym momencie. Jeśli znaleźliśmy się właśnie w takiej sytuacji i musimy opłacić fakturę w najbliższym czasie, a nie mamy na to pieniędzy, to warto zobaczyć jak wygląda faktoring odwrócony. Firma, która oferuje nam taką usługę, dokona tej płatności za nas, w ciągu doby, albo w innym ustalonym na umowie czasie, jednak zawsze zgodnie z terminem, jaki będzie się znajdował na naszej fakturze. Z kolei my, będziemy mieli dłuższy czas na to, aby zwrócić im te pieniądze. To będzie oznaczało, że z jednej strony będziemy mieli opłacone nasze zobowiązania, a z drugiej nie będziemy musieli zaciągać pożyczki, czy martwić się, że popadniemy w długi.

Nic takiego nie będzie miało miejsca, oczywiście pod warunkiem, że faktycznie opłacimy tą fakturę w późniejszym, umówionym terminie.

Dla kogo proponowany jest faktoring odwrócony?

Oczywiście jeśli interesuje nas opcja jaką jest faktoring odwrócony, to powinniśmy wiedzieć, kiedy możemy z niego skorzystać, a kiedy nie będzie to możliwe. Jeśli zastanawiamy s, czy możemy skorzystać z możliwości, jakie daje nam faktoring odwrócony, to warto wiedzieć, że dedykowany jest on osobom, które mają faktury, których termin jest krótki i dopiero zapadnie, jak i te przeterminowane. Co więcej, faktoring odwrócony może za nas opłacić również faktury zaliczkowe, jak i raty leasingowe. To oznacza, że wbrew pozorom z takiego rozwiązania może skorzystać całkiem sporo osób. Jeśli wiemy, że nie jesteśmy w stanie spłacić najbliższej faktury, ale nie będziemy mieli z tym problemów przy odroczonym terminie spłaty, to można się zastanowić czy najlepszym rozwiązaniem dla nas nie będzie faktoring odwrócony. Wówczas przekazujemy naszą fakturę, jest ona opłacana, a my oddajemy pieniądze w późniejszym czasie.

Warto zobaczyć jak działa faktoring odwrócony, zwłaszcza jeśli często otrzymujemy faktury z krótkim terminem spłaty i mamy problem z jego dotrzymaniem. Może się okazać, że taki faktoring odwrócony to będzie świetna propozycja dla nas. Zwłaszcza jeśli nie chcemy zaciągać pożyczki w banku, albo ryzykować, że popadniemy w długi. To też oznacza, że jeśli zdecydujemy się na faktoring odwrócony, to będziemy mieli pewność, że nasza faktura będzie opłacona w wyznaczonym czasie, a my sami będziemy mogli oddać te pieniądze, kiedy faktycznie będziemy je posiadali. Koniecznie zobaczmy na czym polegają takie usługi jak faktoring odwrócony, bo może się okazać, że w nagłych przypadkach będą nas one ratowały. Oczywiście, zanim podejmiemy jakiekolwiek działania, należy najpierw dokładnie przeczytać umowę. Nie mniej, może się okazać, że jest to rozwiązanie, dzięki któremu będziemy w stanie uniknąć wielu problemów, a to powoduje, że naprawdę wiele osób decyduje się na skorzystanie z takiego właśnie rozwiązania.