Kategorie: Prawo

Jak podłączyć hydrofor?

Nie ma nic dziwnego w tym, że chcemy mieć w swoich domach bieżącą wodę. Możliwości w tym zakresie są naprawdę spore, ponieważ na rynku są rozmaite rozwiązania, z których każdy ma swoje walory. Jeżeli nasz dom znajduje się na w pełni uzbrojonej działce z dostępem do sieci wodnokanalizacyjnej, zdecydowanie najprostszą opcją jest wykonanie standardowego przyłącza. Pozwoli ono na pobieranie wody bezpośrednio z sieci ciśnieniowej, a także na swobodne odprowadzanie ścieków.

Jednakże takie możliwości nie zawsze istnieją. Gdy działka, na której jest budowany bądź już stoi dom nie posiada przyłączy do sieci wod-kan, pojawia się konieczność szukania alternatyw. Jak się okazuje, są one dostępne i przez wielu użytkowników są jednoznacznie chwalone – choć nie są też pozbawione specyficznych wad. Co zrobić, kiedy dostępu do sieci wodnokanalizacyjnej nie ma, a potrzeba korzystania z wody bieżącej jest jedną z absolutnie podstawowych? Warto wówczas zdecydować się na wykopanie studni głębinowej.

Na większości działek budowlanych taka możliwość istnieje, jednakże warto sprawdzić to zawczasu. Działają firmy świadczące w tym aspekcie profesjonalne usługi. Warto zdecydować się na ich pomoc i zweryfikować, czy działka pozwala na pozyskiwanie wody w ten sposób. Często udaje się trafić na naprawdę zasobne źródło, które bez najmniejszych problemów zaspokoi potrzeby domowników.

Ale należy jeszcze zrobić coś, aby korzystanie ze studni, zwanej potoczenie głębinówką, było wygodne i nie sprawiało na co dzień komplikacji.

Hydrofory, czyli sposób na łatwe korzystanie z wody

Mając już naszykowaną studnię, trzeba zadbać o to, by woda mogła swobodnie płynąć z kranów czy prysznica. W tym celu konieczne będzie podłączenie do ujęcia wodnego specjalnej pompy ssącej, która będzie odpowiadała za ciśnienie w instalacji i sprawi, że woda będzie po prostu tuż pod ręką. Takie zadanie spełnia hydrofor, który stanowi niezbędne wyposażenie wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do sieci wod-kan.

Co ważne, urządzenia takie wykorzystuje się także w tych lokalizacjach, gdzie ujęcie komunalne wymaga dodatkowego podbicia ciśnienia z uwagi na braki techniczne. Dzieje się tak zwłaszcza na obszarach wiejskich, gdzie w wyniku wieloletniego niedoinwestowania brakuje pewnych elementów infrastruktury przesyłowej. Bez wątpienia hydrofory są świetnym rozwiązaniem, ale czy mają także swoje ograniczenia? Przede wszystkim ich działanie jest zależne od dostarczenia im stabilnego zasilania. Najczęściej wykorzystuje się modele wyposażone w silniki elektryczne, które potrzebują stałego dostępu do prądu.

W momencie, gdy go zabraknie, maszyna przestaje działać, a co za tym idzie woda nie jest pompowana. To pewien minus, jednakże przy zapewnieniu stałego zasilania taka pompa jest w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby związane z wodą użytkową. Część tego typu urządzeń sprawdza się także jako zaplecze pompujące dla wody podgrzanej w piecach, co jest spotykane w wielu domach jednorodzinnych w Polsce i w wielu innych krajach świata.