Kategorie: Inwestycje

Jak projektuje się nowoczesne przestrzenie biurowe

Szefowie firm, coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że przestrzeń, w której mają pracować ich podwładni, ma ogromny wpływ na jakość ich pracy, na ducha jaki panuje w danej firmie, a także na przepływ informacji. Nic więc dziwnego, że coraz większą uwagę zwracają oni na odpowiednie zaprojektowanie przestrzeni biurowej. Tak, aby z jednej strony ułatwiała pracę i pomagała w integrowaniu się pracowników, a z drugiej żeby pozwalała na skupienie i spokojne zajmowanie się swoimi obowiązkami. To też oznacza, że powinniśmy się przyjrzeć temu, jak to wszystko się prezentuje i przekonać się, jakie rozwiązania są wykorzystywane podczas projektowania nowoczesnych przestrzeni biurowych.

Zamknięte czy otwarte?

Niektórzy uważają, że znacznie lepsze są przestrzenie zamknięte, gdy można zamknąć się w swoim biurze, być oddzielonym od innych, a więc też mieć zapewnioną ciszę i możliwość skupienia się na tym, co się robi. Z drugiej strony mamy zwolenników biur otwartych, a więc takich, w których wszyscy siedzą w jednym pomieszczeniu, przepływ informacji czy dokumentów jest znacznie łatwiejszy, tak jak i komunikowanie się. Jednak w takich otwartych przestrzeniach pracownicy narażeni są na większy hałas, rozproszenia, które spowodowane będą chociażby rozmową innych pracowników czy dzwoniącymi ciągle telefonami. Na szczęście nowoczesne projekty przestrzeni biurowej starają się łączyć obydwa te rozwiązania. Z jednej strony zapewnić pracownikom trochę prywatności i spokoju, z drugiej nie zamykać ich tak całkowicie, pozwalając na lepszy przepływ informacji i budowanie mocnego zespołu. To oznacza, że przestrzenie w takim biurze są odgrodzone niewielkimi ściankami, albo wydzielone są za pomocą mebli. Każdy ma swoją przestrzeń, ale jednocześnie nie jest tak całkowicie zamknięty i odgrodzony od swoich współpracowników, więc nadal może aktywnie uczestniczyć w tym, co się dzieje dookoła niego.

Fit out przestrzeni biurowych – Strefa na zregenerowanie

Coraz częściej podkreśla się fakt, że pracownicy mogą potrzebować takiej przestrzeni, w której będą mogli spędzić chociaż kilkanaście minut, aby się zrelaksować, odpocząć, rozluźnić. Dlatego też coraz częściej takie przestrzenie biurowe są proponowane. Czasami znajdują się tam uspokajające kolory i wygodne sofy, innym razem można tam znaleźć ścianki wspinaczkowe, czy leżanki. Poza tym warto też powiedzieć, że w takich przestrzeniach biurowych proponowane są również specjalne miejsca, w których można swobodnie porozmawiać przez telefon bez przeszkadzania innym, ale też jednocześnie zachowując prywatność. No i organizując przestrzeń biurową warto wziąć pod uwagę specyfikę firmy, a więc jeśli potrzebna będzie sala konferencyjna, to ją również należy w odpowiedni sposób zaprojektować. Warto zobaczyć jak prezentują się nowoczesne przestrzenie biurowe. Przede wszystkim trzeba tutaj podkreślić, że zwracają one ogromną uwagę na potrzeby pracowników, a to oznacza, że są tak zaplanowane, aby z jednej strony podnosiły komfort pracy, a z drugiej ułatwiały wzajemną komunikację, która świetnie będzie wpływała na atmosferę panującą w danym zespole