Kategorie: Praca

Jak sprawnie wdrożyć nowego pracownika?

Pojawienie się nowego pracownika w firmie, to wydarzenie ważne dla każdego. Z jednej strony nowy pracownik ma swoje oczekiwania, nadzieje, ale też jest zestresowany. Z drugiej pracownicy chcą poznać nowego członka zespołu, zastanawiają się czy poradzi on sobie ze swoimi zadaniami, czy wpasuje się w zespół. Dlatego też, niezwykle ważne jest to, aby jak najlepiej wdrożyć nowego pracownika, a pierwsze dni będą tutaj najważniejsze. Im lepiej będzie przebiegał cały ten proces, tym większa będzie szansa, że uda nam się wprowadzić go w zespół i sprawić, że już od samego początku będzie się w nim dobrze czuł, że będzie miał poczucie iż jest jego częścią. Dlatego też, warto się zastanowić nad tym, jak wdrożyć nowego pracownika, tak aby mieć pewność, że wszystko będzie tutaj przebiegało bez najmniejszego problemu.

Od czego zacząć?

Jeżeli to na nas spadł obowiązek wdrożenia nowego pracownika, to z pewnością powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować. Tak, aby nowa osoba poczuła, że firma jest na nią przygotowana, że cieszymy się z jej obecności i że dobrze wiemy, czym ma się zajmować. Dlatego też warto przygotować sobie plan, jak mają wyglądać te pierwsze dni. Kogo chcemy przedstawić nowemu pracownikowi, jakie dokumenty musimy mu pokazać, co musi podpisać. Warto również wziąć pod uwagę to, w jakich spotkaniach powinien wziąć udział nowy pracownik, tak aby od razu powoli wdrażać go w jego zadania. Dodatkowo warto tutaj jasno powiedzieć, co będzie należało do jego obowiązków, jak wygląda hierarchia w firmie, jak również powinniśmy oprowadzić go po firmie, tak aby mógł się z nią zapoznać. Warto ten czas wykorzystać także na przedstawienie podstawowych zasad, które obowiązują w tym miejscu, tak aby wiedział, czego się spodziewać. Jakie zachowania będą tolerowane, a z którymi firma w ogóle się nie zgadza.

Platforma edukacyjna dla firmy – O tym także pamiętajmy

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nowy pracownik może mieć wiele wątpliwości i pytań. Dlatego też w ramach wdrożenia powinniśmy być dla niego cały czas dostępni, tak aby wiedział, że zawsze, śmiało może nas zapytać jeśli nie jest pewny, czy jego działanie jest prawidłowe. Do tego, jeśli wdrożenie nowego pracownika faktycznie ma się odbyć sprawnie, to musi on poczuć, że jest mile widziany w naszej firmie i że faktycznie jest chciany. To też oznacza, że jeszcze przed jego pojawieniem się, powinniśmy sprawdzić czy jego stanowisko pracy jest odpowiednio przygotowane. Jeśli ma pracować przy biurku, warto sprawdzić czy ma połączenie z internetem, czy jego e-mail jest już założony, czy ma dostęp do najważniejszych dokumentów firmowych, z których będzie musiał korzystać podczas swojej pracy. Warto mieć świadomość, że im łagodniejsze będzie wejście nowego pracownika w firmę, tym lepiej będzie się czuł nie tylko on, ale również my. Warto zobaczyć jak to wszystko wygląda, sprawdzić jak wdrożyć nowego pracownika, tak aby było to jak najmniej stresujące nie tylko dla niego, ale również dla nas. Od tego może zależeć czy wejdzie on w zespół i czy będzie potrafił się w nim odnaleźć. Takie wdrożenie nowego pracownika powinno być stopniowe, dobrze zaplanowane i jednocześnie jak najspokojniejsze. Wówczas będzie istniała szansa, że odniesiemy ogromny sukces