Kategorie: Firma

Jak wpływa na pracowników zieleń w biurze?

Ludzie powinni pracować w możliwie najlepszych warunkach i nie chodzi tu wyłącznie o to, jak wygląda ich wynagrodzenie, premie i nagrody. To oczywiście sprawy absolutnie kluczowe i każdy powinien móc zawsze liczyć na dobre pieniądze za swoją pracę. Jednakże miejsce pracy powinno być równocześnie przyjazne i komfortowe i całkiem często nie trzeba się bardzo wysilać, aby je takim uczynić. Pomoże w tym na przykład umieszczanie w przestrzeniach roboczych zieleni. O ile raczej trudno o to w halach fabrycznych, to już w pomieszczeniach biurowych oraz strefach open space jest to w pełni wykonalne.

Pojawia się jednakże pytanie, jakimi konkretnie środkami da się to osiągnąć. Po co wobec tego sięgnąć, aby efekty były zgodne z oczekiwaniami? Bardzo ciekawą opcją jest wertykalny ogród. Stanowi on w pewnym sensie redefinicję miejsca zielonego, do którego zdążyliśmy przywyknąć przez całe lata. Generalnie ogrody kojarzą nam się z przestrzeniami horyzontalnymi. Drzewa, krzewy i kwiaty posadzone w ziemi i my przechadzający się pomiędzy nimi.

Jak jednak zapewnić taki stan rzeczy w zamkniętym pomieszczeniu? Raczej niewykonalne. Można jednak sięgnąć do ciekawych innowacji, których na horyzoncie jest coraz więcej. Ogrody pionowe stanowią bardzo ciekawą opcję, z której zaczyna stopniowo korzystać coraz więcej przedsiębiorstw, a także firm specjalizujących się w wynajmowaniu przestrzeni roboczej dla zewnętrznych klientów. Trzeba tylko odwołać się do ludzi, którzy w tym konkretnym aspekcie mają doświadczenie, wiedzę oraz niezbędne środki techniczne.

Wyjątkowe enklawy zieleni w ramach miejsc pracy

Obecność zieleni w postaci różnorodnych roślin nie tylko sprawia, że biurowa przestrzeń przestaje być hermetyczna i surowa.

Staje się bardziej swojska, może kojarzyć się z miłym spędzaniem czasu i relaksem. Gdy wokół nas są rośliny, jest po prostu przyjemniej i mamy to niejako zakodowane w podświadomości. Dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że zielone ściany jako pewna ogólna idea zaczęły z powodzeniem funkcjonować w tylu wnętrzach, w których pracownicy spędzają wiele godzin każdego dnia. Początkowo rozwiązania te były popularne jedynie w krajach zachodnich, jednakże dziś zauważyć możemy, jak te nurty coraz śmielej przelewają się też przez polskie granice, a zieleń stopniowo wypełnia biurowce w największych miastach. Pionowe ogrody w Warszawie, Poznaniu czy Krakowie przestają zaskakiwać, a stają się czymś mile widzianym i naturalnym.

Oczywiście nie wszędzie wertykalny ogród jest równie łatwy do zaaranżowania. Trzeba bowiem znaleźć dla niego właściwe miejsce, a także zapewnić techniczne zaplecze, które pozwoli mu się wspaniale rozwijać. Chodzi między innymi o aspekty związane z prawidłowym nawodnieniem, jak również oświetleniem tej przestrzeni. Trafny dobór roślinności również jest ważny. Są gatunki o roślin o mniejszych wymaganiach, które wręcz idealnie wpisują się w koncept ogrodu dalekiego od standardu.

Cenione są zwłaszcza wszelkiego rodzaju mchy i porosty, ponieważ założenia są tutaj podobne jak w przypadku ścian z mchu wykorzystywanych czasami jako dekoracyjny element w domach, mieszkaniach czy lokalach handlowo-usługowych. Bez wątpienia realizację całości zawsze należy powierzać ludziom doświadczonym w temacie.