Kategorie: Marketing

Jak zakwaterować obcokrajowca, który przyjechał do Polski za pracą?

Polski rynek pracy staje się z roku na rok coraz bardziej atrakcyjny dla ludzi mieszkających w innych częściach świata. Oczywiście w pierwszej kolejności to intensywne zainteresowanie naszym krajem wykazują nasi bliscy sąsiedzi – Ukraińcy. Oni w tym momencie stanowią największą grupę ludzi wykazujących silne zainteresowanie uzyskaniem u nas pracy. Jak się okazuje, mają ku temu bardzo konkretne możliwości, ponieważ polskie firmy zatrudniają na dużą skalę mieszkańców Ukrainy. Chętnie podejmują się oni tych zadań, które nie budzą specjalnego entuzjazmu wśród Polaków.

Co za tym idzie trzeba wykazać się dużą dozą otwartości na zmiany zachodzące na rynku – a tak się składa, że w tej chwili mają one absolutnie zasadniczy charakter. Zatrudnienie obcokrajowca w Polsce jest wyzwaniem, które trzeba rozpatrywać na kilku poziomach. Po pierwsze kwestie czysto formalne. Angaż musi odbyć się zgodnie z obowiązującym prawem, ponieważ jedynie wtedy pracownik będzie objęty ochroną, a pracodawca będzie mógł spokojnie układać swoje stosunki z organami państwa, takimi jak ZUS czy Urząd Skarbowy. Oczywiście jak zawsze pewna grupa ludzi jest zatrudniana w szarej strefie, jak to się mówi „na czarno”.

Pracownicy w takim położeniu mają inną sytuację – często mogą więcej zarobić, ale nie mogą liczyć na żadne przywileje… Hotel pracowniczy lub wynajęte mieszkanie – najczęstsze opcje Ważne jest też to, gdzie pracownik zagraniczny będzie mieszkał. Część z nich we własnym zakresie wynajmuje pokój czy mieszkanie, ale to zależy już od możliwości finansowych i szansy utrzymania się na godnym poziomie. Wydatki z tym związane bywają poważną przeszkodą i nie da się temu zaprzeczyć. Jednocześnie część firm daje możliwość zamieszkania na przykład w hotelach robotniczych. Niektóre z nich funkcjonują bezpośrednio przy zakładach, co jest ekonomicznym rozwiązaniem.

Pewien odsetek obcokrajowców decyduje się na taki wariant. Inni pracodawcy oferują też pomoc w znalezieniu lokum na wolnym rynku – sporo zależy tutaj o indywidualnego podejścia, jakie zmienia się w zależności od tego, z jakim człowiekiem ma się do czynienia. Niektórzy przedsiębiorcy bardzo dbają o swoich ludzi – zarówno Polaków, jak i cudzoziemców. Z ich strony można liczyć na wiele, czasami także na różne formy finansowego wsparcia. Sposobów na zakwaterowanie obcokrajowca jest zatem wiele. Grunt, aby pracownicy mieli szansę funkcjonować w sposób godny i zgodny z europejskimi standardami.