Kategorie: Prawo

Jaka firma może skorzystać na zatrudnieniu zewnętrznego dyrektora finansowego?

Czasami zarządzanie przedsiębiorstwem okazuje się naprawdę trudnym zadaniem. Kiedy tak się dzieje, pojawia się potrzeba skorzystania z rozwiązań, które są w stanie usprawnić wewnętrzne procesy i sprawić, że dany podmiot ruszy z miejsca i zacznie się szybciej rozwijać. Czasami ma ścisły związek z organizacją zadań oraz kształtowaniem przepływów finansowych, w tym związanych z rozwojem oraz inwestycjami. Dobry dyrektor finansowy w Krakowie przyda się bez wątpienia, ponieważ to jedno z największych polskich miast i co za tym idzie spory ośrodek biznesowy.

Warto więc zastanowić się nad tym, czy lokalne firmy nie powinny rozważyć skorzystania z pomocy eksperta z zewnątrz, który może okazać się z różnych względów doskonałym remedium na szereg bolączek. O jaką opcję konkretnie chodzi? Otóż jest nią dyrektor finansowy do wynajęcia – bardzo ciekawe rozwiązanie, które rzecz jasna najpierw zrobiło karierę na Zachodzie. Obecnie trend ten powoli zaczyna przenikać do Polski, choć nie da się póki co powiedzieć, aby był stosowany powszechnie. Generalnie idea jest taka, że firmy świadczące usługi doradcze mogą niejako wynająć specjalistę, który przejmie obowiązki dyrektora finansowego i zajmie się odpowiednim uporządkowaniem spraw w ramach podmiotu.

Można porównać takie rozwiązanie do usługi księgowej realizowanej na zasadzie outsourcingu, co także stanowi codzienność tysięcy przedsiębiorstw. Jest bowiem tańsze i pozwala uprościć strukturę zatrudnienia w firmie. Z „wypożyczanym” dyrektorem sprawy mają się dość podobnie.

 

Specjalista z zewnątrz, który pojawia się i rozwiązuje wiele problemów

 

Taka opcja może sprawdzić się zarówno w przypadku podmiotu większego, jak i mniejszego.

Skala jest tutaj o tyle istotna, że w przypadku większego przedsiębiorstwa ogólne spektrum kwestii podlegających zarządzaniu jest szersze. Jeśli dyrektora finansowego nie ma wcale lub jest nim osoba bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, znacząco wzrasta ryzyko błędów, które mogą zostać popełnione na różnych poziomach. Celem uniknięcia takiego negatywnego scenariusza osoby odpowiedzialne za firmę mogą zdecydować się na wsparcie dyrektora zewnętrznego – kwestią otwartą pozostaje, jak długo ma on funkcjonować w strukturze firmy i na jakich zasadach. Może pracować stacjonarnie na miejscu lub w charakterze zdalnym.

Dziś jest w miarę jasne, że taki dyrektor finansowy Kraków może rozpocząć pracę w dowolnym momencie, ponieważ zespoły eksperckie są do dyspozycji zarządów przedsiębiorstw. Nierzadko takie posunięcie stanowi znakomite posunięcie, którego długofalowe efekty są doskonałe. Porządek w sprawach finansowych jest fundamentalny, ponieważ przekłada się bezpośrednio na płynność finansową. Kiedy takowej zabraknie, nie da się w ogóle mówić o stabilnej firmie i dosłownie z dnia na dzień jej normalne funkcjonowanie może stanąć pod znakiem zapytania.

Da się tego jednak uniknąć, stosując outsourcing zarządzania tym obszarem – wystarczy tylko zapoznać się z aktualnymi możliwościami w tym aspekcie.