Kategorie: Praca

Jakie obowiązują standardy w oświetleniu ewakuacyjnym?

Nawet jeżeli dobrze znamy jakiś budynek i wydaje nam się, że bez problemów byśmy z niego wyszli, również w momencie gdybyśmy musieli poruszać się po ciemku, to i tak może się okazać, że w chwili jakiejś awarii, gdy byłoby zagrożone nasze życie, panika mogłaby wziąć górę i mogłoby się okazać, że nie potrafimy się z takiego budynku wydostać. Dlatego właśnie istnieją normy, nakazujące w różnego rodzaju budynkach, w których przebywa dużo ludzi montować odpowiednie oświetlenie ewakuacyjne. Są to specjalne lampy, które będą wskazywały nam drogę ucieczki i co więcej, które będą działały nawet wtedy, kiedy główne źródło zasilania zawiedzie.

Wszędzie takie same

Norma PN-EN 50172 określa jakie znaki sygnalizują nam wyjście ewakuacyjne. To oznacza, że w każdym budynku w jakim się znajdziemy, to oświetlenie ewakuacyjne będzie takie samo, a to oznacza, że nawet w największym stresie będziemy wiedzieli, co do których znaków powinniśmy się stosować, aby mieć pewność, że spokojnie wyjdziemy na zewnątrz i nic nam się nie stanie. Takie tabliczki i oświetlenie muszą znajdować się w budynkach wielopoziomowych, tam gdzie znajduje się wiele osób, gdzie są wyznaczone drogi ewakuacyjne i gdzie są korytarze, w których nie ma innego światła niż to sztuczne. Na takich tabliczkach będziemy mieli ludzika przebiegającego przez wyjście, a strzałki, które będą się przy nim znajdowały, będą nam pokazywały, w którą stronę mamy się poruszać. Czy jesteśmy już przed drzwiami ewakuacyjnymi, czy mamy skręcić w którąś stronę albo zejść po schodach.

W odpowiednim miejscu

Tego typu oświetlenie ewakuacyjne musi być umieszczone w odpowiednich miejscach, w takich gdzie będzie dobrze widoczne i ludzie będą mogli się spokojnie kierować do wyjścia, korzystając z takiego oznakowania. Dodatkowo działa ono poza głównym zasilaniem, a to oznacza, że nawet w przypadku jego awarii, tabliczki wskazujące nam drogę ewakuacji będą dobrze oświetlone i nie będziemy mieli problemów, aby je zauważyć. Działa ono nie tylko wtedy, gdy dojdzie do pożaru, albo innego zagrożenia, powinno działać również wówczas, gdy główne zasilanie przestanie działać, nawet jeśli ogólnie nie dzieje się nic, co mogłoby zagrażać ludzkiemu życiu. Oświetlenie ewakuacyjne jest bardzo ważne. Dlatego tak istotne jest, aby zawsze działało bez najmniejszego zarzutu. To też oznacza, że co jakiś czas muszą być przeprowadzane specjalne kontrole BHP, które pokażą czy wszystko faktycznie działa tak jak powinno i czy wszystkie tabliczki wskazujące wyjście, znajdują się tam gdzie powinny.