Kategorie: Samochody

Katalizatory – Fakty i Mity

Na pewno zdajemy sobie sprawę z tego, że w naszym samochodzie jest wiele ważnych elementów. Chociaż one same w sobie nie zdziałałyby wiele, to jednak połączone w całość sprawiają, że nasz samochód działa bez najmniejszego zarzutu. To też oznacza, że jeśli chcemy, aby on sprawnie działał, to koniecznie musimy dopilnować, aby te wszystkie elementy funkcjonowały tak jak należy, żeby były w jak najlepszym stanie i żeby przechodziły systematyczne kontrole, bo tylko wówczas będziemy w stanie wychwycić jakiekolwiek nieprawidłowości. Dlatego właśnie warto sobie zdawać sprawę z tego, jak ważny w naszym samochodzie jest katalizator i dlaczego musimy o niego dbać.

Oczyszcza spaliny

Przede wszystkim musimy sobie zdawać sprawę z tego, że katalizator ma za zadanie oczyszczać spaliny z substancji, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia. A więc ma on pilnować, aby nie dostawały się one do środowiska, przez co mogłyby być przez nas wdychane. Dlatego właśnie jeśli nasz samochód fabrycznie ma zamontowany katalizator, to nie powinniśmy go zdejmować i zastępować strumienicą czy tłumikiem. Nie będą one spełniały tej funkcji tak dobrze jak katalizator, a dodatkowo będziemy się narażać na to, że nasz samochód nie będzie spełniał wytycznych na przeglądzie, ponieważ nie będzie posiadał zamontowanego katalizatora. Dodatkowo pracy katalizatora nie słychać, a jeśli zamontujemy któreś z wyżej wymienionych urządzeń, to będzie nam towarzyszył mało przyjemny, metaliczny dźwięk, a z pewnością nie chcielibyśmy, aby przeszkadzał nam on podczas jazdy.

O czym jeszcze musimy wiedzieć?

Wydaje nam się, że jeśli usuniemy katalizator, to zyskamy lepsze spalanie i moc? No właśnie niekoniecznie musi tak być. Może się okazać, że po jego usunięciu odnotujemy gorszą reakcję przy naciśnięciu na pedał gazu, a to dlatego że pozbawimy się w ten sposób ciśnienia podkolektorowego. Przyrost mocy możemy odczuć jedynie przy wyższych obrotach, ale i tego nie możemy być całkowicie pewni. Nie mówiąc już o tym, że przyczynimy się w ten sposób do większej toksyczności spalin. A jeśli mamy w swoim samochodzie turbinę, to usunięcie takiego katalizatora sprawi, że będzie ona pracowała na większych obrotach, a więc dojdzie do jej szybszego zużywania się. Chociaż może nam się wydawać, że katalizator nie jest czymś niezbędnym w naszym samochodzie, to jednak warto sobie zdawać sprawę z tego, że możemy się mylić. Katalizator jest bardzo ważną częścią, a jego usunięcie może prowadzić do pogorszenia się pracy naszego samochodu, nie mówiąc już o spalinach, które będą się wówczas z niego wydobywały.