Prowadzenie spółki ma wiele zalet, a połączenie sił przez wspólników może sprawić, że będzie ona odnosiła niesamowite sukcesy. Niestety, musimy się tutaj liczyć z faktem, że nawet najlepiej dobrani partnerzy biznesowi, mogą w pewnym momencie mieć odmienne zdanie, a jeśli różnica w ich postrzeganiu będzie naprawdę duża, to może się okazać, że dojdzie do pojawienia się poważnego kryzysu. Wówczas niezwykle ważne jest to, aby pomyśleć, w jaki sposób można taki kryzys rozwiązać, tak aby mieć szansę na wyjście z całej tej sytuacji obronną ręką.
Kiedy pojawia się konflikt w spółce, dochodzi do poczucia złości, niezrozumienia, bezradności, czasami nawet frustracji, że wspólnik nie rozumie, co chcemy mu przekazać i że nie widzi tego wszystkiego, w taki sam sposób jak my. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że taki konflikt będzie negatywnie wpływał na funkcjonowanie spółki, dlatego powinniśmy dążyć do tego, aby jak najszybciej go zakończyć. W niektórych przypadkach może się okazać, że wystarczy w odpowiedni i jasny sposób, sformułować zasady funkcjonowania takiej spółki. Jednak może się okazać, że to będzie za mało i wówczas powinniśmy znaleźć doradcę.
Przede wszystkim nasz doradca powinien być osobą, która posiada doświadczenie i ogromną wiedzę w zakresie prawa spółek. Wówczas będzie mógł nam pomóc podjąć odpowiednie decyzje, które w skuteczny sposób pomogą nam zakończyć konflikt i to w taki sposób, aby wyjść z niego zwycięsko. Dodatkowo może się okazać, że pomoże nam on na wszystko spojrzeć chłodnym okiem i dzięki temu pozbędziemy się niepotrzebnych emocji, które mogą nam przeszkadzać w faktycznym dostrzeżeniu problemu.
Niestety, czasami może być tak, że konflikt jest na tyle silny, że nawet pomoc takiej doświadczonej osoby, nie przyniesie rezultatów, które moglibyśmy uznać za sukces. Wówczas może się okazać, że jedynym rozwiązaniem sprawy, będzie odejście jednego ze wspólników ze spółki. Oczywiście to nie jest ani najlepsze, ani najłatwiejsze rozwiązanie, dlatego warto dołożyć starań, aby do takiej sytuacji jednak nie doszło. Im szybciej zaczniemy rozwiązywać konflikt, jaki pojawił się między wspólnikami w spółce, tym większa będzie szansa, że uda się go rozwiązać jeszcze w momencie, gdy będzie stosunkowo mały. Im większy będzie ten konflikt, im więcej spraw będzie w nim zebranych i będzie prowadziło do wzajemnych pretensji, tym ten proces rozwiązywania konfliktu będzie trudniejszy, a jego pozytywne rozwiązanie może zająć więcej czasu lub okazać się niemożliwe.