Kategorie: Samochody

Legalne antyradary do samochodu

Nikt nie lubi płacić mandatów, dlatego nie powinno dziwić, że kierowcy cały czas poszukują najlepszych sposobów na uniknięcie kontroli, zwłaszcza tej spowodowanej pomiarami prędkości za pomocą fotoradarów czy popularnych suszarek, używanych przez patrole policji. Oczywiście najlepszym sposobem na uniknięcie kary będzie przestrzeganie przepisów, jednak niestety, nie zawsze się to udaje tak jak powinno. Dlatego też, wielu kierowców stosuje inne metody, które mogą ich ostrzegać przed kontrolami, pozwalając na zmniejszenie prędkości jazdy z odpowiednim wyprzedzeniem.

Nawigacja posiada takie rozwiązania

Większość nawigacji pozwala nam obecnie na ustawienie powiadomień, gdzie znajdują się fotoradary, jak również informowania o tym, gdzie pojawiły się patrole policji, które sprawdzają prędkość. Co więcej, mamy też do czynienia z takimi nawigacjami, które informują nas o nieoznakowanych radiowozach, które posiadają możliwość rejestrowania naszej jazdy. To wszystko ma nam pomóc uniknąć mandatów za zbyt szybką jazdę. Ale może się okazać, że o ile w naszym kraju takie nawigacje są dozwolone, o tyle za granicą mogą być nielegalne, a więc warto to dokładnie sprawdzić, jeśli wybieramy się gdzieś dalej na wakacje.

Radio CB czy antyradar?

W naszym kraju dozwolone jest korzystanie z CB radia i w ten sposób także kierowcy ostrzegają się nawzajem przed kontrolami policyjnymi, jednak podobnie jak w przypadku nawigacji pokazujących fotoradary, takie urządzenia nie są dozwolone w większości krajów za naszą granicą. Za to, o ile w Polsce zakazane jest korzystanie z antyradaru, który wychwytuje fale radiowe emitowane przez sprzęt drogówki, o tyle w innych krajach można z niego spokojnie korzystać. Chociaż tutaj też warto dokładnie sprawdzić prawo, bo w niektórych państwach można z takiego sprzętu korzystać, pod warunkiem, że został kupiony w innym państwie.

Warto zobaczyć jakie prawa obowiązują jeśli chodzi o korzystanie z różnego rodzaju urządzeń, które mają nas informować o kontroli drogowej mającej na celu wyłapanie kierowców, którzy poruszają się ze zbyt dużą prędkością. To ważne, ponieważ to co jest legalne w jednym kraju, wcale takie nie musi być też w innym. Jeśli to sprawdzimy, możemy uniknąć wielu problemów. Jednak jeśli mamy możliwość skorzystać legalnie z takiego antyradaru to niewątpliwie warto to wykorzystać, mając dodatkowe zabaezpieczenie przed wysokim mandatem.