Kategorie: Przemysł

Na czym polega druk fleksograficzny?

Bardzo dużym zainteresowaniem nieodmiennie cieszy się druk. To dlatego, że co chwilę coś drukujemy, czy to na potrzeby firmy czy prywatnie. To też oznacza, że możemy się tutaj spotkać z różnymi ciekawymi propozycjami, dzięki którym będziemy w stanie zadrukować dosłownie każdą powierzchnię. Dlatego też, jeśli potrzebujemy druku, który będzie nałożony na powierzchnię, która nie będzie tak do końca równa, to z pewnością powinniśmy sprawdzić, co oferuje nam druk fleksograficzny. Może się okazać, że to jest właśnie to, czego potrzebowaliśmy, a co się z tym wiąże, że to dzięki niemu będziemy mogli się cieszyć z wysokiej jakości druku, który zostanie naniesiony na nierówne powierzchnie, z którymi zwyczajny druk mógłby sobie nie poradzić.

Drukarnia fleksograficzna – O tym warto wiedzieć

Przede wszystkim warto podkreślić, że druk fleksograficzny to nanoszenie elastycznej farby, która jest wypukłą formą drukową, a wykonana jest najczęściej z polimeru. Dawniej zrobiona była z gumy, jednak od jakiegoś czasu to rozwiązanie jest rzadziej stosowane, właśnie na rzecz tego wcześniej wymienionego. Taki druk fleksograficzny jest bardzo uniwersalny, a to oznacza, że można go nanosić praktycznie na każdą powierzchnię i nie będziemy mieli z tym żadnego problemu. Dlatego też tak często druk fleksograficzny wykorzystywany jest podczas nanoszenia druku na folię, giętkie opakowania czy nawet na elementy wykonane z tektury falistej. To, że powierzchnia, na której ma się znaleźć taki druk, nie jest idealnie gładka, nie stanowi tutaj żadnego problemu, a więc nie musimy się martwić tym, że taki druk będzie niewyraźny, zamazany czy krzywy. Nic takiego nie będzie miało miejsca. Chociaż sama nawierzchnia będzie nierówna, druk fleksograficzny będzie się na niej świetnie prezentował i wszystko będzie wyglądało perfekcyjnie.

To ciągle się zmienia

Chociaż druk fleksograficzny jest znany od dziesięcioleci, to jednak warto podkreślić, że on także cały czas się zmienia. Nieustannie wynajdywane są nowe rozwiązania, ulepszenia, pojawiają się nowe propozycje jego wykorzystania, a to oznacza, że jeszcze może nas niejednokrotnie zaskoczyć. Tym bardziej, że czasami do takiego druku dodawane są inne techniki, a więc możliwości jest jeszcze więcej niż dawniej. Dodatkowo jeszcze trzeba powiedzieć, że taki druk fleksograficzny cieszy się nieustannym zainteresowaniem klientów, zwłaszcza tych, którzy produkują różnego rodzaju opakowania i chcą mieć pewność, że wszystko będzie się prezentowało dokładnie tak jak powinno. Fakt, że wykorzystywane są tutaj szybkoschnące farby, także ma nam wiele do zaproponowania i sprawia, że produkcja takich druków zajmuje znacznie mniej czasu niż można byłoby się spodziewać. Dlatego też warto się przyjrzeć, co może nam zaproponować druk fleksograficzny i czy czasami to nie będzie najlepsze rozwiązanie, które możemy wykorzystać w naszej sytuacji. Warto wiedzieć, że drukarnie mają dla nas naprawdę wiele propozycji. To oznacza, że warto się im wszystkim przyjrzeć, tak abyśmy mogli ocenić, które z nich będą najlepiej sprawdzały się w naszym przypadku. Jeśli wiemy, że będziemy musieli nanieść nadruk na powierzchnie, które są giętkie czy nierówne, to warto mieć świadomość, że poradzić może sobie z tym tylko druk fleksograficzny