Jeśli chcemy przez lata korzystać z samochodu, mając jednocześnie pewność, że nic złego nie będzie się z nim działo, to musimy odpowiednio o niego dbać. To też oznacza, że ważne jest to, abyśmy sprawdzali stan różnych olejów, które się w nim znajdują, jak również pamiętali o ich regularnej wymianie. Warto mieć świadomość, że oleje silnikowe oferowane są nam w różnych rodzajach, a każdy model samochodu potrzebuje odpowiedniego dla siebie. W przeciwnym razie zamiast poprawić jego działanie, tylko zaszkodzimy.
Dodatkowo warto mieć świadomość, że oleje silnikowe składają się w większej części z oleju bazowego, powstałego z destylacji ropy naftowej i w mniejszej z różnych dodatków uszlachetniających. To dlatego, że sama baza nie zapewniłaby odpowiedniej ochrony silnika.
Warto mieć świadomość, jakie jest działanie takich olejów silnikowych, abyśmy w pełni uświadamiali sobie, jak wielką rolę mają one do odegrania. Niezwykle istotne jest to, że takie oleje silnikowe zmniejszają tworzenie się zanieczyszczeń, których nie da się uniknąć w czasie pracy silnika.
Dodatkowo to właśnie oleje silnikowe sprawiają, że te pojawiające się złogi nie przyczepiają się do metalowych części silnika, a więc go nie niszczą. Istotne w tym wszystkim jest też to, że kolejnym działaniem, które wykazują oleje silnikowe jest zapobieganie korozji, która mogłaby zniszczyć silnik i wymusić na nasz kosztowną naprawę. Rozmawiając ze specjalistami, dowiemy się również, że korzystanie z takich olejów pozwala na zachowanie odpowiedniego smarowania, a to z kolei sprawia, że tarcie jest mniejsze, co również pozytywnie wpływa na pracę silnika.
Jeśli będziemy chcieli zgłębić swoją wiedzę odnośnie tego, z czego składa się olej silnikowy i jakie posiada funkcje do spełnienia, to zdobędziemy naprawdę dużą wiedzę.
Przede wszystkim trzeba tutaj powiedzieć, że oleje silnikowe zawierają przeciwutleniacze i antyspieniacze. Pierwsze mają zapobiegać starzeniu się oleju, a drugie tworzeniu się piany, która mogłaby pojawiać się w momencie mieszania się oleju z powietrzem. Oleje silnikowe posiadają również modyfikatory lepkości, dzięki czemu mamy oleje wielosezonowe. W momencie gdy jest niska temperatura olej zajmuje mało miejsca, gdy temperatura rośnie, jego objętość również rośnie.
Posiadają one również składniki, które mogą obniżać temperaturę płynięcia, jak i węglowodory, które mogą prowadzić do osuszania uszczelki i jej pękania, więc aby temu przeciwdziałać, również stosuje się specjalne dodatki. Koniecznie zobaczmy dlaczego tak ważne jest to, abyśmy korzystali z odpowiedniego oleju silnikowego, który dedykowany jest dla naszego samochodu. Im lepiej dobierzemy takie oleje silnikowe, tym większą będziemy mieli pewność, że nasz silnik będzie działał sprawnie przez długi czas i nie będziemy narażeni na jego kosztowną wymianę. Warto mieć świadomość, że poszczególne oleje silnikowe będą się różniły między sobą składem, tak bazowego oleju, jak i dodatków, które będą z nim mieszane, a to oznacza, że musimy znać ich działanie, aby wiedzieć, czy sprawdzą się one w naszym przypadku.
Istotne w tym wszystkim jest również to, aby sprawdzić, jaki olej silnikowy jest polecany przez producenta i właśnie taki stosować. Jeśli dopiero kupiliśmy samochód i nie mamy informacji, jaki olej silnikowy jest wlany, to najlepiej zrobimy, gdy usuniemy stary i wlejemy nowy. Wówczas będziemy mieli pewność odnośnie tego, co się tam znajduje i co więcej, zyskamy gwarancję, że jest to, co być powinno.