Kategorie: Firma

Operat wodnoprawny – co to jest i jak go wykonać?

Jeżeli chcielibyśmy wykonywać prace, które będą miały wpływ na jakość wód powierzchniowych oraz podziemnych, to z pewnością musimy w pierwszej kolejności zaopatrzyć się w odpowiednie dokumenty. To oznacza, że na początku powinniśmy zobaczyć, jakie warunki musimy spełniać, aby w ogóle móc przystąpić do tego typu prac. W przeciwnym razie może się okazać, że narobimy sobie wielu kłopotów, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Dlatego też musimy wiedzieć, że jeśli chcemy przeprowadzić takie działania, to musimy najpierw zdobyć operat wodnoprawny co to jest? To właśnie jest dokument, który pozwoli nam na odprowadzanie ścieków, pobór wód powierzchniowych, jak i kipnie studni czy stawów.

Musimy znać podstawowe kwestie

Przede wszystkim jeśli potrzebny jest nam operat wodnoprawny rzeszów kto wykonuje takie pismo powinniśmy się dowiedzieć. Trzeba podkreślić, że należy się udać do odpowiednich organów administracyjnych. Oni na podstawie określonych wytycznych i praw, wydadzą nam pozwolenie wodnoprawne. To właśnie dzięki niemu będziemy mogli korzystać z wód, wykonywać urządzenia wodne, jak i zajmować się gospodarką wodno – ściekową. Co więcej, jeśli uzyskamy taki operat wodnoprawny, to będziemy mieli szerokie możliwości działania, chociaż oczywiście cały czas będziemy musieli pilnować czy nie pogarszamy jakości wód powierzchniowych oraz podziemnych, albo czy nie mamy czasami negatywnego wpływu na gospodarkę wodno – ściekową.

Jeśli zastanawiamy się, z czego składa się taki operat wodnoprawny, to warto wiedzieć, że jest on podzielony na dwie części. Jedna to jest część opisowa, która zawiera treść właściwą, a więc między innymi opisuje formę prawną danego obiektu czy cel i zakres działań, które chcemy podjąć. Druga część takiego operatu wodnoprawnego to część graficzna, która pokazuje usytuowanie danego obiektu, jak i to, w jaki sposób jest zagospodarowany sąsiedni teren.

Wszystko musi być odpowiednio przygotowane

Jeżeli chcemy uzyskać taki operat wodnoprawny i jednocześnie chcemy mieć pewność, że wszystko jest dokładnie tak, jak być powinno, to z pewnością musimy zadbać o jego prawidłowe przygotowanie. Wszystko musi być wykonane zgodnie z prawem i obowiązującymi normami, a to oznacza, że takie dokumenty musimy powierzyć ludziom, którzy mają w tym doświadczenie i odpowiednie pozwolenia. Możemy poszukać laboratorium badań i ekspertyz, które będzie zajmowało się wydawaniem tego typu dokumentów. Jeśli nie będziemy mieli takiego operatu wodnoprawnego, to nie będziemy mogli na swojej działce zrobić studni, ani postawić pomostu. Dlatego też, tak ważne jest to, abyśmy tego typu sprawami zajęli się jak najwcześniej, bo wówczas będzie pewność, że faktycznie wszystko odbędzie się tak jak należy. Koniecznie zobaczmy jak wygląda taki operat wodnoprawny i co możemy dzięki niemu uzyskać.

Jeśli chcemy podjąć jakiekolwiek działania związane z gospodarką wodno – ściekową albo wodami powierzchniowymi, to z pewnością w pierwszej kolejności musimy zadbać o to, aby taki dokument posiadać.