Kategorie: Praca

Praca dorywcza dla studentów – jak szukać?

Studenci mają to do siebie, że często narzekają na brak środków finansowych. Kiedy komuś brakuje pieniędzy, czuje dyskomfort. Pojawia się potrzeba uzupełnienia braków pieniężnych, co pozwoli w praktyce na realizację konkretnych celów. Może chodzić o opłacenie studiów, sfinansowanie stancji czy cokolwiek innego. Student z racji swojego statusu bywa często mile widziany jako pracownik tymczasowy, choć bywa, że współpraca jest znacznie dłuższa.

Najważniejsze jest to, aby osoba będąca studentem i chcąca pracować wykazała odpowiedni zakres determinacji, ponieważ znalezienie pracy wcale nie musi być tak proste, a ona sama nie powinna być pierwszą z brzegu. To w jakim zakresie student może pracować zależy w dużej mierze od tego, w jakim systemie studiuje. Student zaoczny ma w tym zakresie najlepsze możliwości. Dysponuje bowiem studenckim statusem, a jednocześnie jest z reguły w pełni dyspozycyjny w ciągu tygodnia. To sprawia, że dość powszechnie studenci zaoczni decydują się na pracę pełnoetatową i nie mają żadnych problemów natury organizacyjnej. Są za to w stanie bardzo skutecznie pozyskiwać wiedzę w ciągu zjazdów weekendowych, z zarobionych pieniędzy bez trudu pokrywają koszty studiów oraz inne swoje wydatki.

To świetny model, jaki jest chwalony i stosowany przez tysiące młodych osób. Różne sposoby na studencki zarobek Studenci dzienni są w nieco innym położeniu. Ich możliwości podjęcia pracy są znacząco ograniczone. Najłatwiej znaleźć im zajęcie weekendowe, aczkolwiek tutaj również pojawiają się przeszkody, tym razem generowane przez państwo. Obowiązujące ograniczenia w handlu niedzielnym w praktyce odcinają studiujących dziennie od dorabiania w takich miejscach jak galerie handlowe czy sklepy wielkopowierzchniowe lub dyskonty. Pozostaje gastronomia czy kina lub stacje benzynowe, jednakże taka pula wakatów w praktyce jest poważnie ograniczona.

Poszukując pracy dorywczej, można też zdecydować się na wariant wakacyjny, czyli tak naprawdę najbardziej tradycyjny. Podczas wakacji studenci są w stanie na przykład w ciągu dwóch lub trzech miesięcy zarobić naprawdę niezłą kwotę. Wystarczy ona na realizację jakiegoś celu, takiego jak zakup nowego komputera czy czegokolwiek innego. Za zarobione środki da się też sfinansować przynajmniej jakiś czas wynajmu mieszkania. Student ma więc do wyboru trzy sposoby na to, aby dorobić sobie na swoje potrzeby. W pewnych przypadkach takie angaże mogą zamienić się w coś trwalszego, aczkolwiek to już kwestia mocno indywidualna.