Kategorie: Inwestycje

Rodzaje finansowania zakupu auta

Jeżeli bierzemy pod uwagę zakup auta, to z pewnością zastanawiamy się w jaki sposób go sfinansować. Możliwości jest kilka, więc warto się zastanowić, która z nich będzie odpowiednia dla nas. Może się wówczas okazać, że jednak będziemy mogli sobie pozwolić na auto lepszej jakości niż początkowo zakładaliśmy.

Gotówka?

Chociaż jest to dość rzadko spotykana forma finalizowania kupna samochodu, to jednak możemy kupić go za gotówkę. Wówczas po prostu spisujemy odpowiednią umowę kupna/sprzedaży, płacimy ustaloną wcześniej kwotę i możemy dopiero co zakupionym samochodem pojechać do domu.

Może leasing?

Do wyboru mamy jeszcze taką opcję jak leasing. Jeszcze całkiem niedawno była ona proponowana tylko firmom, jednak obecnie się to zmieniło i z leasingu mogą skorzystać także osoby prywatne. Polega ona na spisaniu umowy między leasingodawcą i leasingobiorcą, która określa na jaki czas jest udostępniany samochód oraz jaka kwota będzie się wiązała z takim udostępnieniem. Po zakończeniu leasingu samochód wraca do leasingodawcy, chyba że będziemy chcieli go wykupić po cenie, jaka została zawarta w umowie. Co ważne, tutaj przez cały czas właścicielem auta jest leasingodawca, chyba że po zakończonej umowie zdecydujemy się kupić dane auto, to wówczas właścicielem będziemy my.

Bierzemy pod uwagę kredyt?

Do wyboru mamy tutaj jeszcze jedną możliwość sfinansowania zakupu auta. Będzie to kredyt, który działa na podobnej zasadzie jak leasing, bo co miesiąc płacimy określoną kwotę do banku. Jednak tutaj, to my jesteśmy właścicielami samochodu, chociaż pełne prawo do niego będziemy mieli dopiero wtedy, kiedy spłacimy całą kwotę kredytu. Ale kiedy to zrobimy, samochód będzie już nasz i nie będziemy musieli się już przejmować żadnymi dodatkowymi kosztami związanymi z możliwością jego zakupu.

Długoterminowy wynajem?

Jest jeszcze jedna propozycja, która jest podobna do kredytu i leasingu. Jest to długoterminowy wynajem, kiedy to auto wynajmujemy bezpośrednio od dealera, który cały czas jest jego właścicielem. Po skończonej umowie, możemy takie auto wykupić albo oddać do salonu. Co tutaj jest ciekawe? Co miesiąc spłacamy ratę, w której zawarta jest tylko utrata wartości auta. Co więcej mamy tutaj pełen serwis i opłacone ubezpieczenie, więc jedyne czym musimy się martwić poza ratą, będzie paliwo. Nic więcej w związku z tym samochodem nie będzie nas interesować. Warto popatrzeć na te 4 możliwości sfinansowania samochodu i zastanowić się, która z nich będzie dla nas odpowiednia. Może się okazać, że będziemy mogli sobie pozwolić na lepszy samochód niż pierwotnie zakładaliśmy.