Kategorie: Prawo

Ubrania robocze – czy pracownik może odmówić ich noszenia?

Są takie stanowiska pracy, które wymagają specjalistycznych ubrań. Z jednej strony mają one chronić ubrania robotników, ale z drugiej co jeszcze ważniejsze, mają chronić zdrowie i życie ich samych. To też oznacza, że pracodawca jest zobowiązany do zorganizowania takich ubrań roboczych, które będą wygodne, ale które jednocześnie będą spełniały odpowiednie zasady BHP, dzięki którym pracownicy będą bezpieczni. Jednak nie ma co ukrywać, że tego typu odzież zazwyczaj nie prezentuje się najlepiej wizualnie, a to z kolei może powodować, że pracownik nie będzie chciał jej nosić. Czy w ogóle może odmówić w takiej sytuacji?

Odzież robocza jest obowiązkowa

Jeżeli na danym stanowisku pracy odzież robocza jest niezbędna, to pracodawca ma obowiązek ją zapewnić. Dodatkowo powinien dołożyć wszelkich starań, aby była ona jak najwyższej jakości i żeby jak najlepiej spełniała swoje zadanie. Jeżeli taka odzież jest zapewniona, to pracownik nie ma możliwości odmówić jej zakładania. To oznacza, że jeśli nie założy takiej odzieży roboczej, to nie będzie mógł przystąpić do wykonywania pracy, a co się z tym wiąże, nie będzie mógł mieć zapłacone za te godziny. Dodatkowo warto też wiedzieć, że odmowa założenia odzieży roboczej może się wiązać z naganą wpisaną do akt, jak również ze zwolnieniem z pracy. To też oznacza, że jeśli pracodawca zapewnia odzież roboczą, to należy stosować się do wymogów zasad BHP i taką odzież zakładać. Jeśli coś nam w niej nie pasuje, to mamy możliwość zgłoszenia tego pracodawcy, aby próbował znaleźć inne rozwiązanie, jednak nie możemy odmówić noszenia takiej odzieży roboczej, jeśli nie chcemy się narażać na różnego rodzaju nieprzyjemności w pracy.

Czasami można mieć swoją

Są jednak takie sytuacje, kiedy odzież robocza nie jest wymagana, albo kiedy pracodawca jej nie zapewnia. Wówczas pracownik może przychodzić w swoim ubraniu, jednak ważne jest wtedy, aby otrzymywał ekwiwalent na odzież. To właśnie z tych pieniędzy powinien pokrywać pranie takiej odzieży roboczej, którą zapewnia sobie sam, w swoim zakresie. Wówczas też decyduje co chce nosić, oczywiście pod warunkiem, że wybrana przez niego odzież będzie spełniała podstawowe zasady BHP i nie będzie narażała go na żadne niebezpieczeństwo podczas pracy. Jeżeli pracodawca nie zapewnia odzieży roboczej, pracownik sam może decydować co będzie nosił w pracy, jednak jeśli taka odzież robocza jest zapewniana przez pracodawcę, to niezwykle ważne jest to, że pracownik musi ją nosić. Nie może odmówić jej założenia, bo będzie się to wiązało z niedopuszczeniem do stanowiska pracy. A skoro nie będzie wykonywał swoich obowiązków zawodowych, to również nie będzie mógł mieć zapłacone za te godziny. Warto pamiętać, że odzież robocza ma być przede wszystkim bezpieczna i ma chronić nas przed różnymi wypadkami, które mogą się zdarzyć na naszym stanowisku pracy. To też oznacza, że mamy ją nosić dla naszego bezpieczeństwa i ochrony naszego zdrowia, a nawet życia. Odmawianie jej noszenia będzie skutkowało problemami w pracy, brakiem wynagrodzenia, a nawet zwolnieniem z pracy. Jednak jeśli nie będziemy nosić takiej odzieży i będziemy pracować, to możemy stracić coś znacznie ważniejszego, zdrowie albo nawet i życie. Taka odzież robocza jest dla naszego dobra i warto stosować się do jej noszenia