Kategorie: Bezpieczeństwo

Czym są strefy zagrożenia wybuchem i gdzie występują ?

Jeżeli posiadamy firmę produkcyjną, to musimy się liczyć z tym, że w jej obrębie będą się pojawiały różnego rodzaju opary czy zapylenia, które mogą prowadzić do powstania wybuchu. To oznacza, że im lepiej będziemy przygotowani na taką sytuację, im większą wiedzę wszyscy w firmie będą posiadali, jak należy się wówczas zachować, tym większa będzie szansa, że wszystko dobrze się skończy. Dlatego powinniśmy dopilnować, aby w naszej firmie była przeprowadzona ocena zagrożenia wybuchem. Odpowiednio do tego przeszkolone osoby, będą w stanie powiedzieć, jaka mieszanka wybuchowa może powstać w powietrzu, jak również gdzie znajduje się utleniacz z substancjami palnymi. W takich miejscach wystarczy niewielka iskra, aby doszło do wybuchu. Dlatego istotne jest, aby była przeprowadzona ocena zagrożenia wybuchem.

Ocena zagrożenia wybuchem musi być przeprowadzona przez specjalistów

Niezwykle istotne jest to, aby taka ocena zagrożenia wybuchem była przeprowadzona bardzo rzetelnie, dlatego też wykonana musi być przez profesjonalistów. Są substancje, które mocno rozpylają się w powietrzu, jak i takie, których ta granica rozpylania jest niewielka. W dużej mierze, to właśnie od poziomu tego stężenia substancji będzie zależało to, czy dane miejsce jest zagrożone wybuchem czy nie. Jeśli już będzie przeprowadzona ocena zagrożenia wybuchem, będziemy wiedzieli, jakie dalsze kroki powinniśmy podjąć w tym zakresie.Taka osoba oceni również jakie strefy zagrożenia wybuchem u nas występują, dzięki czemu będziemy wiedzieli, jakie środki zaradcze należy podjąć.

Ocena zagrożenia wybuchem powinna być powtarzana co jakiś czas, tak abyśmy mieli pewność, że wszystko jest zgodna ze stanem faktycznym.

Co daje nam ocena zagrożenia wybuchem?

Przede wszystkim jeśli została w naszej firmie wykonana ocena zagrożenia wybuchem, to będziemy wiedzieli, w jakim miejscu firmy jesteśmy najbardziej narażeni na powstanie takiej sytuacji. Dodatkowo powinniśmy mieć świadomość, że takie miejsce warto odpowiednio zabezpieczyć, tak abyśmy mieli pewność, że osoby niepowołane, nie będą miały tam wstępu. Koniecznie też musimy podkreślić, że ocena zagrożenia wybuchem pozwoli określić, jak daleko może sięgnąć taki wybuch, a to też oznacza, że łatwiej będzie nam wydzielić bezpieczne miejsce, w którym będziemy mogli zebrać pracowników, po takim wybuchu, aby móc sprawdzić, czy wszyscy są bezpieczni. Mając przeprowadzoną ocenę zagrożenia wybuchem, zyskujemy dokument, dzięki któremu będziemy mogli określić, jakie rozwiązania powinniśmy zamontować, aby mieć pewność, że w sytuacji zagrożenia załączą się odpowiednie zabezpieczenia. Może się okazać, że zajmujemy się taką produkcją, w której nie występuje żadne zagrożenie wybuchem, ale może się też okazać zupełnie inaczej. Sami nie jesteśmy w stanie tego określić, dlatego tak ważne jest to, aby w tym zakresie zatrudnić specjalistę. On wszystko zbada, a następnie powie nam, jaka jest ocena zagrożenia wybuchem. Od jego opinii będzie zależało to, jakie dalsze działania powinniśmy podjąć, abyśmy mieli pewność, że w razie zagrożenia wszyscy będą wiedzieli co powinni robić. Co istotne, taka ocena zagrożenia wybuchem musi być systematycznie ponawiana, tak abyśmy mieli pewność, że zawsze operujemy na faktycznych danych, bo tylko wówczas będziemy mieli możliwość odpowiednio się do tego wszystkiego przygotować. Jeśli to tylko możliwe, warto dopilnować, aby miejsce, które ocena zagrożenia wybuchem wskaże jako najbardziej niebezpieczne, było oddalone od miejsca, w którym pracują ludzie i znajdują się inne łatwopalne elementy, tak aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się ognia.