Kategorie: Prawo

DPF – czyścić czy wymieniać?

Kiedy posiadamy samochód, powinniśmy jak najwięcej wiedzieć o jego poszczególnych częściach. Wówczas będziemy wiedzieli, czego się po nich spodziewać, na co zwracać uwagę, w jaki sposób będą sygnalizowały, że z naszym samochodem dzieje się coś złego i powinniśmy mu poświęcić więcej czasu. To wszystko oznacza, że niezwykle istotne jest to, abyśmy posiadając diesla, mieli jak największą wiedzę o filtrze cząstek stałych, który się w nim znajduje i który niestety może ulec nadmiernemu zanieczyszczeniu, przez co przestanie on spełniać swoje podstawowe zadanie.

To też oznacza, że dokładnie powinniśmy się zapoznać z informacją czym jest DPF i w jaki sposób o niego dbać. Jak również na temat tego czy bardziej opłaca się jego czyszczenie czy jednak powinniśmy się zastanowić nad tym, aby wymienić go na nowy.

Podstawowe informacje


Jeśli chodzi o filtr DPF, to powinniśmy mieć świadomość, że występuje on w samochodach, które mają silniki diesel.

Dzięki niemu w znaczny sposób możemy ograniczyć emisję spalin, a co się z tym wiąże, w ten sposób przyczynimy się do czystszego powietrza, którym oddychamy. Dlatego też powinniśmy dopilnować, aby nasz filtr DPF zawsze był w jak najlepszym stanie, bo jedynie wówczas w prawidłowy sposób będzie spełniał swoje zadanie. Co więcej, musimy mieć świadomość, że jeśli nie będziemy go oczyszczać, poprzez odpowiednie jego eksploatowanie, to będziemy musieli się zwrócić do specjalisty szybciej niżbyśmy chcieli.

Przede wszystkim takie czyszczenie DPF może się odbywać podczas jazdy. Posiada on funkcję samoczyszczenia i wypalania nagromadzonych zanieczyszczeń, ale jedynie wówczas, gdy będziemy się poruszali z odpowiednią prędkością na określonym, minimalnym odcinku trasy. To oznacza, że takie czyszczenie DPF będzie się odbywało podczas dłuższej jazdy poza miastem, niż podczas krótkich przejazdów w mieście.

Co więc zrobić, jeśli zauważymy symptomy tego, że nasz filtr DPF uległ zanieczyszczeniu? Czy od razu trzeba go wymieniać na nowy czy może wystarczy samo czyszczenie DPF, abyśmy mogli z niego korzystać jeszcze przez jakiś czas?

Jak go czyścić?

Staraliśmy się jeździć tak, aby możliwe było samoczynne czyszczenie DPF, ale mimo wszystko okazało się, że doszło do jego nadmiernego zabrudzenia? Jeśli tak właśnie się stało, to powinniśmy udać się do specjalistycznego serwisu, w którym zajmują się czyszczeniem takiego filtra DPF. Wówczas może się okazać, że takie oczyszczanie w zupełności wystarczy, a my nie będziemy musieli wydawać większych pieniędzy, związanych z wymianą tej części na nową. Jednak żeby mieć pewność, że faktycznie takie czyszczenie DPF da spodziewane rezultaty, powinniśmy wybierać serwisy, które mają w tym doświadczenie, które działają w tym zakresie od lat i mają odpowiednie opinie.

Nie mniej, zawsze musimy się liczyć z tym, że jednak samo czyszczenie DPF będzie niewystarczające i wówczas może się okazać, że niezbędne będzie wymienienie tej części na nową. Warto zobaczyć jak powinno wyglądać czyszczenie DPF w warunkach, które zapewnimy podczas odpowiedniej eksploatacji naszego samochodu. Może się jednak okazać, że takie czyszczenie będzie niewystarczające i wówczas konieczna będzie wizyta w odpowiednim serwisie, który zaproponuje nam profesjonalne czyszczenie DPF.