Kategorie: Biuro

Facylitacja – co to jest i jak się tego nauczyć?

Podczas wykonywania różnych zadań, zwłaszcza w firmie, może dochodzić do powstawania różnego rodzaju problemów. Jeśli nie będą one dostatecznie szybko rozwiązywane, to może się okazać, że problemy będą się nawarstwiały. Nie tylko wówczas trudne będzie odpowiednie wykonanie zlecenia, tak aby klient był zadowolony, ale również może negatywnie wpłynąć na samą atmosferę pracy. Dlatego też warto wiedzieć, że możemy zapisać się na specjalne studia, które pozwolą nam być taką osobą, która będzie potrafiła znaleźć rozwiązanie, poprzez odpowiednią interwencję w grupie. Dzięki temu łatwiej będzie rozwiązywać różne problemy, chociaż tak naprawdę nie będziemy mieli żadnych możliwości podejmowania decyzji, co do samej merytoryki spotkania. Nie mniej możemy sprawić, że praca poszczególnej grupy ludzi będzie przynosiła znacznie lepsze efekty.

To jest ważne

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że facylitacja polega na tym, aby łagodzić spory.

Jednak nie poprzez ich zakopywanie i ukrywanie, ale poprzez przepracowanie problemu i znalezienie odpowiedniego rozwiązania. Wówczas sprawimy, że konflikt zostanie usunięty, nie będzie narastał i nie trzeba będzie się obawiać, że wybuchnie w najmniej odpowiednim momencie. Co więcej, facylitacja może sprawić, że łatwiej będzie w skuteczny sposób zarządzać danym projektem, a co się z tym wiąże, będziemy mogli go zrealizować jeszcze lepiej. Jeśli cały czas nurtuje nas pytanie, facylitator kto to jest, to musimy wiedzieć, że to osoba, która pomoże rozpoznać problem, ale także dopomoże w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania. To również osoba, która pomoże przygotować dalszy plan działania, tak aby była pewność, że dane zadanie zostanie wykonane nie tylko na czas, ale również, że będzie ono wykonane na wysokim poziomie. Bardzo istotne jest to, aby taki facylitator był osobą neutralną, bo tylko wówczas jego ingerencja może przynieść spodziewane efekty.

Jesteśmy zainteresowani?

Jeśli jesteśmy zainteresowani tym, co w naszej firmie może dać facylitacja studia podyplomowe będą nam zaproponowane.

To oznacza, że wówczas powinniśmy dokładnie sprawdzić jakie będziemy mieli przedmioty, czego nowego będziemy mogli się dowiedzieć. Będziemy również zdobywali wiedzę, w jaki sposób wspierać poszczególnych członków grupy, aby przyjmowali oni na siebie określone role. Niezwykle ważne w tym wszystkim jest to, aby taka facylitacja była prowadzona w odpowiedni sposób, bo tylko wówczas będzie pewność, że w lepszy sposób pomoże ona pracować nad danym projektem. Koniecznie też trzeba powiedzieć, w przypadku facylitacji studia podyplomowe mogą nam dać naprawdę sporo, chociaż same w sobie nie trwają przecież zbyt długo. Zobaczmy jakie możliwości ma facylitator i jak wiele od niego zależy. Może się wówczas okazać, że to właśnie dzięki niemu, jego chłodnemu podejściu do sprawy i umiejętnemu nakierowywaniu na rozwiązanie problemu, grupa będzie lepiej ze sobą współpracowała. To z kolei przełoży się na znacznie lepsze wyniki, które będzie w stanie osiągnąć.

Możliwości jest naprawdę wiele, a to oznacza, że warto wiedzieć, facylitator, kto to jest i jakie powinien posiadać predyspozycje, aby była pewność, że będzie działał w odpowiedni sposób.