Kategorie: Usługi

Jak stroić fortepian?

Nawet największy muzyk nie będzie w stanie wydobywać odpowiednich dźwięków z instrumentów, jeśli nie będą one odpowiednio nastrojone. To też oznacza, że jeśli chcemy grać na pianinie, to najpierw musimy wiedzieć jak powinno wyglądać strojenie pianin. Wówczas będziemy mogli je tak ustawić, aby każdy dźwięk wydobywał się na odpowiedniej częstotliwości, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że uda nam się wydobyć dokładnie taki dźwięk, na jakim nam zależało. Dodatkowo jeszcze musimy podkreślić, że takie strojenie pianin możemy wykonać samodzielnie, ale możemy też poprosić o pomoc specjalistę.

Nie mniej, jeśli będziemy wiedzieli, jak to zrobić samodzielnie, to będziemy mogli to zrobić zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba, kiedy tylko zauważymy, że jakiś dźwięk nie brzmi dokładnie tak jak powinien. To oznacza, że warto się dowiedzieć jak powinno się ono odbywać, tak żebyśmy mieli pewność, że będziemy potrafili sobie z tym poradzić.

Kiedy powinno się odbyć strojenie pianin?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, w jakich sytuacjach obowiązkowo powinniśmy zadbać o to, aby nasze pianino zostało nastrojone. Jeśli właśnie przewieźliśmy je do nowego miejsca, to warto odczekać chociażby miesiąc, aby przyzwyczaiło się do nowych warunków, a następnie przeprowadzić strojenie pianin, bo wówczas będziemy mieli pewność, że wszystko uda nam się ustawić tak jak należy.

Dodatkowo jeszcze warto pamiętać o tym, aby strojenie pianin odbywało się regularnie, a więc przynajmniej raz w roku. Nawet jeśli wydaje nam się, że brzmi ono tak samo jak w pierwszym dniu po strojeniu, to i tak przynajmniej ten jeden raz do roku warto to wykonać, tak aby mieć pewność, że wszystko faktycznie działa tak jak powinno, a dźwięk który uzyskujemy jest czysty i na odpowiedniej częstotliwości. Jednak jeśli gramy codziennie, to powinniśmy pomyśleć o tym, aby takie działania przeprowadzać przynajmniej dwa razy do roku.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć jeśli chodzi o strojenie pianin?

Musimy mieć świadomość, że na naprężenie strun bardzo duże znaczenia mają temperatury.

Dlatego na strojenie pianin warto się umawiać w tych momentach, kiedy te różnice między temperaturami są największe, a więc wiosną czy jesienią. Powinniśmy też mieć świadomość, że jeśli strojenie pianin nie odbywało się przez wiele lat, to teraz trzeba będzie je powtarzać nawet co tydzień, aż w końcu uda nam się taki instrument odpowiednio nastroić. Co więcej, może się też okazać, że niezbędne będą prace naprawcze. Dlatego też tak ważne jest to, aby strojenie pianin odbywało się regularnie, bo wówczas będziemy mogli uniknąć wielu problemów związanych z tą czynnością.

Im bardziej będziemy tego pilnować, tym mniej czasu później będziemy tracić na właściwe nastrojenie takiego instrumentu. Jeśli strojenie pianin ma wykonać specjalista, to musimy się liczyć z tym, że będziemy musieli mu za to zapłacić. W zależności od tego czy ma to być tylko podstawowe strojenie, czy strojenie po wymianie płyty rezonansowej albo wszystkich strun, musimy się liczyć z kwotą od 150 zł do 600 zł. Co więcej takie zwykłe strojenie może zabrać nawet kilka godzin, w przypadku wymiany strun będzie się ono powtarzało cztery razy w krótkim odstępie czasu i może zająć łącznie nawet od 20 do 50 dni.

To oznacza, że będziemy musieli się tutaj uzbroić w cierpliwość, zanim w pełni będziemy mogli się oddać przyjemności związanej z grą na takim instrumencie. Nie mniej musimy mieć świadomość, że takie strojenie pianin powinien przeprowadzić specjalista, bo tylko wówczas będziemy mieli pewność, że wszystkie dźwięki będą miały dokładnie takie brzmienie jakie mieć powinny. Dopiero wówczas będziemy mogli cieszyć się z ukochanej muzyki.