Kategorie: Praca

Nowe zasady zatrudniania Ukraińców

Wiele polskich firm potrzebuje rąk do pracy. Jednocześnie wielu Polaków nie chce się podejmować niektórych zajęć, które są gorzej płatne i stanowią większe obciążenie na przykład w wymiarze fizycznym. Są jednak ludzie gotowi zajmować stanowiska ulokowane najniżej w hierarchii, ponieważ z ich punktu widzenia uzyskane pieniądze i tak stanowią ogromny ekonomiczny zastrzyk. Polski rynek pracy stał się atrakcyjny dla ludzi ze Wschodu. I nie chodzi tu tylko o pracę sezonową w lecie, choć i ta jest obiektem pożądania chociażby Ukraińców. Okazuje się, że w Polsce można znaleźć stałą pracę i przy odrobinie szczęścia całkiem nieźle płatną. Ukraińców pracujących i mieszkających nad Wisłą jest coraz więcej.

Od pewnego czasu można zauważyć zdecydowany wzrost statystyk w tej materii. Osoby te podejmują pracę zarobkową w tych sektorach, w których można mówić o niedoborze kadr. Pracują masowo na przykład w sieciach handlowych, które na przestrzeni lat stały się dla wielu Polaków mniej atrakcyjne jako pracodawcy. Jednakże dla ludzi przyjeżdżających z kraju zdecydowanie biedniejszego niż nasz stanowią one wręcz doskonałe miejsce, by poprawić jakość życia. Skala zainteresowania Polską jako zarobkową destynacją jest bardzo duża i wiele wskazuje, że tak pozostanie. Nowe przepisy i kolejne cenne korzyści Jeśli chodzi o zasady zatrudniania Ukraińców, te uległy pewnym zmianom. Państwo stwarza ułatwienia, jakie pozwalają osobom ze Wschodu szybciej znajdować zajęcie w Polsce i cieszyć się z tego tytułu konkretnymi przywilejami. Ukrainiec legalnie bytujący w Polsce i mający zatrudnienie może nawet oszczędzać u nas na emeryturę. ZUS gromadzi bowiem środki na kontach emerytalnych takich pracowników, co jeszcze jakiś czas temu nie było wykonalne.

Aktualnie można cieszyć się tego rodzaju korzyścią, co naturalnie utwierdza emigrantów w przekonaniu, że dobrze zrobili, wyjeżdżając do Polski. Potencjał związany z pracą w Polsce jest spory, ponieważ z punktu widzenia ubogich mieszkańców Ukrainy nasz kraj to Zachód ze wszystkiego tego konsekwencjami. Lepsze zarobki, bez porównania lepsze warunki do życia, infrastruktura, która nawet w wielu dużych miastach Ukrainy jest wciąż luksusem. Wszystko to ma swoje konsekwencje. Fakt, że zmieniają się przy tym zasady formalne związane z angażem obywateli ukraińskich to dodatkowy czynnik, jaki zwiększa zainteresowanie pracownikami ze Wschodu. Tym bardziej, że często są oni wysoko oceniani przez pracodawców i stosunkowo łatwo odnajdują się w rodzimych realiach.