Kategorie: Przemysł

Pianki poliuretanowe w przemyśle motoryzacyjnym

Wytwarzanie rozmaitych produktów wymaga zastosowania materiałów dobranych odpowiednio do konkretnych uwarunkowań. Okazuje się jednak, że dziś można całkiem swobodnie sięgać po rozmaite materiały, które mogą się świetnie sprawdzić także w tych obszarach, do których nie są naturalnie przyporządkowane, a przynajmniej dotąd tak nie było. Doskonały przykład na to stanowią w tym momencie tworzywa sztuczne – szeroko pojęte, bo i takich produktów na rynku mamy wiele. Są one stosowane do wytwarzania opakowań, zabawek, elementów elektroniki użytkowej i do wielu innych celów. Nie ma żadnych przeszkód, aby były wykorzystane również przy produkcji samochodów, co zresztą nie jest zjawiskiem nowych – już wiele lat temu stosowano na przykład plastiki, aby wykonać szereg elementów kokpitu w autach. Bardzo ciekawym materiałem, który w świecie motoryzacji zdobywa od lat duże uznanie są elastyczne pianki poliuretanowe. W czym tkwią ich walory? Można mówić o nich długo, ale przede wszystkim stanowią materiał naprawdę wytrzymały, odporny na wiele zewnętrznych czynników.

Są też bardzo lekkie, co w przypadku aut pozwala na zmniejszenie ich wagi i co za tym idzie poprawia własności aerodynamiczne pojazdów. Lżejszy samochód może się szybciej poruszać, a jednocześnie staje się bardziej energooszczędny – potrzebuje bowiem mniej paliwa lub energii elektrycznej (w przypadku modeli zasilanych elektrycznie lub posiadających napędy hybrydowe). Jest więc jasne, że takie tworzywo ma plusy, stąd jest stosowane w produkcji bardzo powszechnie.

Pianka w motoryzacji sprawdza się znakomicie i znajduje rozmaite zastosowania

Z pianek tego typu można wytwarzać różne elementy w samochodach, szczególnie w ramach wspomnianego już kokpitu i deski rozdzielczej. Często jest ona w całości wykonana z tego lekkiego tworzywa, któremu można nadawać odmienną fakturę oraz kolorystykę. Jednocześnie jest ono w dużej mierze odporne na pękanie z uwagi na elastyczność. Wygląd wnętrza samochodu, w którym zastosowano piankę jest naprawdę ładny i wcale nie trzeba sięgać po znacznie kosztowniejsze tworzywa, aby właściciel był pod wrażeniem tego, czym się na co dzień porusza.

Elastyczne pianki poliuretanowe stanowią świetną opcję dla każdego, kto chce się cieszyć połączeniem niskiej wagi z solidnością i estetyką. Inżynierowie koncernów motoryzacyjnych świetnie o tym wiedzą. W każdym aucie muszą znaleźć się elementy odpowiedzialne za amortyzację, tłumienie drgań, ale również pochłanianie siły uderzenia. Coraz częściej są one produkowane właśnie z pianek poliuretanowych o odpowiedniej gęstości. Nadają się one świetnie do wytwarzania zderzaków. Z jednej strony gwarantują bardzo dobrą amortyzację w razie uderzenia, a z drugiej ryzyko całkowitego zniszczenia takich zderzaków jest mniejsze. Ponadto z pianek wytwarza się obecnie również kierownice w pojazdach – widać to dość wyraźnie, gdy zostanie ona uszkodzona.

Głębsze bruzdy w powierzchni „kółka” odkrywają bowiem charakterystyczną piankową strukturę materiału, z którego ów element wykonano.