Kategorie: Firma

Taśmy termoprzewodzące oraz termopady – jakie kupić?

Czasami musimy połączyć ze sobą jakieś elementy, które mają przewodzić prąd, a jednocześnie się nie przegrzewać. Wówczas niezwykle ważne jest to, abyśmy wykorzystali odpowiedni typ materiału, takiego który pozwoli nam na właściwe połączenie tych elementów, a jednocześnie nie pozwoli na to, aby doszło do zwarcia. Dlatego warto zobaczyć jakie taśmy termoprzewodzące są nam oferowane, czym one mogą się między sobą różnić i co sprawia, że są one tak często wybierane przez różnych specjalistów. Dodatkowo jeszcze trzeba podkreślić, że takie taśmy termoprzewodzące są nam oferowane w różnych rozmiarach, a to oznacza, że zanim zdecydujemy się na konkretny produkt, powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić, jaką mamy przerwę pomiędzy elementami, które chcemy ze sobą połączyć. Jeśli kupimy zbyt grubą taśmę, to może się okazać, że nie wejdzie ona w wyznaczone miejsce, a jeśli zbyt cienką, to nie pozwoli nam na połączenie tych dwóch elementów.

Znając właściwości, jakie oferują nam taśmy termoprzewodzące łatwiej będzie nam powiedzieć, które z nich powinniśmy zastosować u siebie.

Czy znamy już taśmy termoprzewodzące?

Jeśli chcemy wykorzystać taśmy termoprzewodzące, to na początek powinniśmy się o nich jak najwięcej dowiedzieć. Wówczas będziemy mieli pewność, że będziemy potrafili je wykorzystać w najbardziej optymalny sposób. Dlatego też istotne w tym wszystkim jest to, abyśmy wiedzieli, że takie taśmy termoprzewodzące mają różne wartości przewodnictwa cieplnego. Zazwyczaj jest tak, że im wyższa jest ta wartość, tym lepiej będą działały takie taśmy termoprzewodzące.

Dodatkowo jeszcze podczas wybierania tego typu rozwiązania, powinniśmy sprawdzić, jaką ściśliwość mają taśmy termoprzewodzące, które wybieramy, jak również jaki jest na nich klej i ogólny jego skład. Chociaż większość taśm posiada izolatory, to jednak warto sprawdzać parametry przewodzenia prądu, tak abyśmy mieli pewność, że nie doprowadzimy do powstania zwarcia, co mogłoby zniszczyć dane urządzenie.

Gdzie możemy zamontować taśmy termoprzewodzące?

Zazwyczaj im więcej wiemy o możliwości zastosowania jakiegoś produktu, tym łatwiej jest go nam wykorzystywać. Dlatego warto mieć świadomość, że takie taśmy termoprzewodzące wykorzystywane są podczas montażu radiatorów, a więc znajdziemy je wszędzie tam, gdzie może dochodzić do mocnego nagrzewania się jakichś urządzeń elektrycznych. Z tego powodu, takie taśmy termoprzewodzące wykorzystywane są w procesorach czy kartach graficznych.

Oczywiście nawet w takich urządzeniach mogą być różne przerwy między poszczególnymi elementami, a to oznacza, że najpierw powinniśmy to dokładnie sprawdzić, a następnie wybrać odpowiednie taśmy termoprzewodzące, które będą prezentowały niezbędną grubość, jak i wartość przewodności cieplnej. Im lepiej dopasujemy do siebie wszystkie parametry, tym większa będzie szansa, że taka taśma spełni swoje zadanie, a co się z tym wiąże, że dany element będzie działał dokładnie tak, jak powinien. Jeśli zajmujemy się elektroniką i mamy do czynienia z elementami, które mocno się nagrzewają, to powinniśmy zainwestować w taśmy termoprzewodzące. Z jednej strony pozwolą nam one na połączenie dwóch elementów, a z drugiej, w razie konieczności, pozwolą na odprowadzenie nadmiaru ciepła. Istotne w tym wszystkim jest również to, że takie taśmy termoprzewodzące występują w różnych rodzajach, a to oznacza, że musimy im się dokładnie przyjrzeć, aby ocenić, który ich rodzaj najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku.

Jeśli nie mamy pewności, na które taśmy termoprzewodzące powinniśmy się zdecydować, to zawsze możemy poprosić o radę specjalistę, który przedstawi nam różne parametry poszczególnych taśm, a następnie wskaże tą, która najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku. Dlatego też bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie takiej taśmy, tak aby nie była zbyt gruba, ani za cienka, a jednocześnie też, żeby pozwalała na przewodzenie prądu o odpowiedniej wartości. Wybrać możemy również specjalne pasty, jednak ich nałożenie może być trudniejsze.